,دوربین فول فریم بدون آینه lumix s1 پاناسونیک,دوربین لومیکس s1 پاناسونیک,پاناسونیک لومیکس s1

مجله سورنا: بررسی تخصصی دوربین Panasonic Lumix S1

مجله سورنا: از پاناسونیک بعید بود که چنین دوربینی تولید کند زیرا هم قیمتش بالاست و هم وزن زیادی دارد و از طرفی، سایز آن هم بزرگ است اما همین دستگاه می تواند با امکانات فوق العاده ای که دارد، کاری کند که دیگر رقبا در بازار دوربین های هوشمند از خجالت سرخ شوند!!!. این کمپانی ژاپنی با ساخت مدل Lumix S1 قانون تولید دوربین های بدون آینه را تغییر داده زیرا تقریباً هر انتظاری که از یک دوربین حرفه ای داریم، توسط این دستگاه برآورده می شود.

اما پاناسونیک از نظر قیمت گذاری به نظر می رسد اشتباه کرده است زیرا ۲۵۰۰ دلار را هزینه فروش این محصول تعیین نموده حال آن که دیگر آلترناتیوهای مشابه از سایر شرکت ها یعنی A7 III سونی و Z6 نیکون تقریباً ۵۰۰ دلار ارزان تر هستند. به هر حال، پاناسونیک حاضر نیست چنین قیمت بالایی را نقطه ضعف محصولش تلقی کند زیرا می داند امکاناتی در Lumix S1 قرار داده که حتماً موفق خواهد شد.

به عقیده کمپانی ژاپنی، این دوربین جزو انعطاف پذیرترین و باامکانات ترین نمونه های بازار است و حالا فرقی که نمی کند که آیا این دستگاه بدون آینه می باشد یا آینه دار زیرا به عنوان اولین نسل از یک خانواده، دوربین پیشرفته ای است. Lumix S1 نشان می دهد که اگر یک دوربین بخواهد، می تواند تمام محدودیت ها را کنار بزند و وزن زیاد و سایز بزرگ نیز برایش مهم نباشد. البته اگرچه ممکن است برخی این فاکتورها نپذیرند ولی نباید فراموش کنیم که چنین دستگاه هایی مشتریان خاص خود را دارند. پاناسونیک که با تکیه بر قدرت دو شرکت Sigma و Leica این دستگاه را تولید کرده است، توانسته رقابت جذابی را در بازار دوربین های هوشمند به وجود بیاورد زیرا لنزهای بیشتری نسبت به محصولات جدید کنون و نیکون برای این مدل قابل خرید و فروش خواهد بود. حالا برای اینکه با Lumix S1 بیشتر آشنا شوید، با تکفارس همراه باشید تا این دوربین را به صورت تخصصی بررسی کنیم.

Lumix S1 دوربینی است که محدودیت ها را کنار زده است

نقاط قوت

   • بهترین دوربین منظره یاب بازار
   • کیفیت بالای تصاویر در دو فرمت RAW و JPEG
   • حالت بهره گیری از رزولوشن بالای ۹۶ مگاپیکسلی
   • کیفیت بدنه، رابط کاربری و دکمه های فوق العاده
   • ردیابی سوژه با فوکوس خودکار

نقاط ضعف

   • بزرگ و سنگین
   • نمایش خطا هنگام استفاده از فوکوس خودکار
   • قیمت زیاد

,دوربین فول فریم بدون آینه lumix s1 پاناسونیک,دوربین لومیکس s1 پاناسونیک,پاناسونیک لومیکس s1

طراحی و نگه داری

برای مشتریان، همیشه کیفیت تصویر یا عملکرد نیست که یک دوربین را پیشرفته می کند بلکه فاکتورهایی نظیر دوام و شیوه نگه داری آن نیز مهم است. خوش بختانه پاناسونیک از این قضیه باخبر بوده و محصول جدیدش را مانند یک تانک تولید کرده است. Lumix S1 با وزن ۱۰۲۰ گرمی خود، تقریباً ۵۰۰ گرم از سونی A7 III و نیکون Z6 سنگین تر است. این دستگاه حتی نسبت به D85 DSLR نیکون نیز وزن بیشتری دارد. دلیل این اتفاق، عقیده پاناسونیک است زیرا این کمپانی باور دارد که یک دوربین بدون آینه نباید امکانات را فدای کاهش وزن کند.

با این تفاسیر، خوش بختانه به نظر می رسد Lumix S1 علی رغم سنگینی، امکانات مناسبی دارد. در این بین، مقاومت در برابر باران، برف و خاک، توانسته این دستگاه را برای عکسبرداری در هر شرایطی، به یک گزینه ایده آل تبدیل کند. لبه پایینی این دوربین به قدری بزرگ است که می توانید به راحتی آن را در دستان خود بگیرید. در این محصول، دو محل قرار دادن مموری کارت میکرو SD و XQD وجود دارد. لازم به ذکر است که در آینده ای نزدیک از کارت های CFExpress نیز پشتیبانی خواهد شد. به علاوه، یک پورت HDMI و یک درگاه USB-C در این دوربین به کار رفته که می توانید از طریق آن دوربین را شارژ و هدفون و میکرون را هم به آن وصل کنید.

بدنه این دوربین پر از دکمه است تا در مقایسه با دیگر مدل ها، بتوانید به گزینه های موجود در آن راحت تر دسترسی داشته باشید. قسمت پایینی شباهت زیادی به مدل Lumix G9 دارد که یکی از بهترین دوربین های میکرو سه چهارم بازار می باشد. این بخش همچنین، به مدل S1R نیز شبیه است. به هر ترتیب اگر باز هم سراغ Lumix S1 رفتید، علی رغم ۱۲۰۰ دلار گران تر بودن، چیزی را از دست نخواهید داد.

یکی از نقاط قوت این دوربین، قابلیت شخصی سازی دکمه های آن است به طوری که فقط باید انگشت خود را روی یک دکمه قرار دهید و سپس منوی مربوط اجرا شده و کاربرد مدنظر را برایش انتخاب کنید. با این حساب، دیگر نیازی نیست در فهرست بگردید تا ببینید فلان دکمه به چه دردی می خورد.

بدنه این دوربین پر از دکمه است تا در مقایسه با دیگر مدل ها، بتوانید به گزینه های موجود در آن راحت تر دسترسی داشته باشید

در رابط کاربری این دستگاه، پیشرفت هایی مشاهده می شود بنابراین اگر می خواهید میان حالات فوکوس خودکار، تنظیمات ISO یا تعادل نور سفید جابه جا شوید، فقط کافی است دکمه مربوطه را بزنید. با فشردن یک دکمه و سپس یکی از دکمه های دستوری، تنظیمات درست خواهند شد.

در قسمت جلویی دوربین یک دکمه دو بخشی وجود دارد که می تواند تنظیمات مختلف را تعیین کند. اگرچه گزینه هایی که می توانید انتخاب کنید متعدد هستند ولی امکان برگزیدن تنها دو آپشن نیز وجود دارد. این کار سبب خواهد شد در مواقعی که تعادل درست و حسابی ندارید و می خواهید از یک سوژه عکس بگیرید، بدون فشردن اشتباهی یک دکمه، به هدف خود برسید.

در بالای دستگاه مورد بحث، یک LCD وجود دارد که از نمایشگر موجود در بسیاری از دوربین های بدون آینه بازار بزرگ تر است. با روشن کردن این صفحه نمایش، نور آرامش بخشی را مشاهده خواهید کرد. ضمن اینکه در این حین، برخی از دکمه های پشت دوربین نیز روشن خواهند شد هرچند بهتر می بود همه آنها روشن می شدند.

توجه به همین جزئیات است که دوربین Lumix S1 را به یک دستگاه کامل و همه چیز تمام تبدیل کرده است. حتی دکمه شاتر نیز به سمت راست متمایل شده تا بهتر بتوانید انگشت اشاره خود را روی آن قرار دهید. تنها مشکل طراحی محصول پاناسونیک، دکمه پاور است که درست پشت دکمه شاتر جای گیری کرده و در سمت راست دوربین مشاهده می شود.

رابط کاربری

دوربین Lumix S1 را جلوی چشمان خود قرار دهید تا متوجه کارایی منظره یاب الکترونیکی آن شوید که چگونه سوژه ها را به زیبایی هر چه تمام تر نشان می دهد. رنگ ها باکیفیت هستند و جزئیات در سایه ها و مناطق نورانی تر بسیار عالی به چشم می خورند. شفافیت تصاویر آن قدر بالاست که امکان ندارد بتوانید هر پیکسل را در هر بخش مشاهده نمایید.

فقط کافی است عکس بگیرید تا ببینید که چه قدر دکمه شاتر کم سرو صداست. چنین ویژگی مهمی تنها از یک دوربین باکیفیت برمی آید. به علاوه، سرعت عمل این دکمه هم فوق العاده است. در واقع، صدای دکمه شاتر آن قدر کم است که در ابتدا امکان دارد فکر کنید که حالت شاتر الکترونیک روشن است. همچنین صدایی که با فشردن دکمه خواهید شنید، بسیار باکیفیت می باشد. اگر باز هم به این قضیه اطمینان ندارید، به تنظیمات مراجعه کنید و ببینید آیا گزینه مربوط روشن است یا خیر.

,دوربین فول فریم بدون آینه lumix s1 پاناسونیک,دوربین لومیکس s1 پاناسونیک,پاناسونیک لومیکس s1

چه دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید، وزن Lumix S1 زیاد است و این قانون در مورد لنزهای آن نیز کاملاً صدق می کند یعنی آنها هم وزن کمی ندارند. برای مثال، دو لنز ۲۴ تا ۱۰۵ میلی متری با دریچه دیافراگم f/4 و ۷۰ تا ۲۰۰ میلی متری با دریچه دیافراگم f/4 هم کیفیت ساخت بالایی دارند و هم خوش دست هستند ولی از طرفی بزرگ هستند. ضمن اینکه لنز S Pro 50 میلی متری با دریچه دیافراگم f/1.4 حدود ۱ کیلوگرم سنگینی دارد و حدود ۲۳۰۰ دلار نیز می ارزد.

بنابراین اگر به دنبال دوربین سبک وزنی هستید، گزینه های دیگر را مدنظر قرار دهید. در واقع، باید یک دستگاه بخرید که فریم کاملی دارد. این را هم اضافه کنیم که خودِ پاناسونیک نیز دوربین های میکرو سه چهارم باکیفیتی تولید کرده است.

با همه اشکالات گفته شده در مورد وزن و سایز، Lumix S1 عکس های باکیفیتی می گیرد و به شما احساس خوبی القا خواهد کرد زیرا تولید شده تا دنیای عکاسی را تغییر دهد. واقعیت آن است که شما ۲۵۰۰ دلار نمی پردازید تا این دوربین را به مسافرت ببرید، ۲۵۰۰ دلار سرمایه گذاری می کنید تا با آن درآمد کسب نمایید.

ویژگی ها و مشخصات

اگر ظاهر جذاب دوربین Lumix S1 شما را شگفت زده نمی کند، پس منظره یاب الکترونیکی این کار را خواهد کرد. پیش از این سنسورهای این چنینی دیده بودیم ولی نمونه موجود در محصول پاناسونیک چیز دیگری است. صفحه نمایش OLED این دوربین دارای بیش از ۵٫۷ میلیون پیکسل می باشد (۲ میلیون پیکسل بیشتر از نیکون Z6، فوجی فیلم XT3 و کنون EOS R و ۳ میلیون بیشتر از سونی A7 III). به علاوه، نرخ بازسازی آن نیز به ۶۰ یا ۱۲۰ فریم بر ثانیه می رسد.

وجود این تعداد پیکسل در یک نمایشگر، مطمئناً مصرف باتری را افزایش خواهد داد بنابراین حتی با ظرفیت ۳۰۵۰ میلی آمپر بر ساعت، منبع نیرو تنها می تواند با هر بار شارژ، ۳۸۰ عکس بگیرد. البته امکان دارد دوام باتری نسبت به استفاده ای که از دوربین می شود، کاهش یابد پس این یک قضیه کاملاً نسبی است. (بر اساس ادعای پاناسونیک، با فعالسازی حالت ذخیره نیرو، می توانید ۱۰۰۰ عکس بگیرید).

مناظری را که از منظره یاب الکترونیکی مشاهده می کنید، قطعاً دوست خواهید داشت

به هر ترتیب، برای خرید بهترین منظره یاب الکترونیکی در بازار، نیازی نیست هزینه زیادی بپردازید. معمولاً غیرممکن است که بتوانید هر کدام از پیکسل ها را مشاهده کنید حتی اگر در فضای پرنور نیز این کار را انجام دهید، بعید است موفق شوید. این تکنولوژی آن قدر خوب مهندسی شده که دیگر مشکلاتی که دارندگان دوربین های DSLR با منظره یاب های اپتیکال دست و پنجه نرم می کنند، را نخواهید داشت.

با توجه به اینکه قدرت منظره یاب الکترونیکی این دوربین ۲۴ مگاپیکسلی است و در آن فیلتر ضد بدنمایی وجود دارد، جزئیات به شکل بسیار دقیقی نمایش داده خواهند شد. این مقدار برای اکثر عکاسان کافی است.

این فناوری همچنین به فیلمبرداری ممتد نیز کمک خواهد کرد. هر دو لنز موجود در این دوربین می توانند ۶ فریم بر ثانیه به ثبت برسانند (که ۶ عدد از آنها مربوط به فوکوس خودکار می باشد) که البته Lumix S1 توانایی نگه داشتن این توانایی به مدت طولانی تر را دارد. در آزمایش های به انجام رسیده، ۷۵ تصویر با ۹ فریم بر ثانیه گرفته شد در حالی که بافر جمع شده بود. این عدد در مقایسه با مدل S1R که ۳۲ عکس بود، بسیار زیادتر است. البته این در حالی است که کارت XQD در حال استفاده می باشد.

اگر فکر می کنید ۲۴ مگاپیکسل برای کارتان کافی نیست، دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید و حالت رزولوشن بالا (High Resolution Mode) را روشن کنید تا تصاویری با ۹۶ مگاپیکسل بگیرید. در واقع Lumix S1 دو دوربین در یک بدنه است که وقتی به سرعت نیاز دارید، رزولوشن را کاهش می دهد و زمانی که جزئیات را در تصاویر می خواهید، رزولوشن بسیار بالایی را در اختیار شما قرار می دهد. (چنان چه واقعاً نیاز دارید جزئیات را افزایش دهید، حالت مربوط به رزولوشن بالا را روشن کنید تا از کیفیت ۱۸۷ مگاپیکسلی بهره ببرید).

,دوربین فول فریم بدون آینه lumix s1 پاناسونیک,دوربین لومیکس s1 پاناسونیک,پاناسونیک لومیکس s1

حالت گفته شده، هشت عکس می گیرد و همه آنها را با یک دیگر ترکیب می کند که با تغییر سنسور به اندازه های بسیار ناچیز میان هر عکس، خروجی نهایی را تحویل می دهد. این اتفاق نه تنها رزولوشن بیشتری را از مکان های مختلف نشان خواهد داد بلکه افکت فیلتر Bayer را به وسیله به ثبت رساندن داده های رنگی RGB پیکسل در هر مکان را لغو می کند. به علاوه، از موج دار شدن تصاویر نیز جلوگیری خواهد کرد.

به خاطر جابه جایی سنسور ۵ محوری سیستم ثابت سازی، کارهایی که گفتیم، به راحتی انجام می شوند. حالا علاوه بر حالت رزولوشن بالا، اگر دوربین را روی یک لنز ثابت اپتیکی قرار دهید، با ۶ توقف در هر عکس، لرزش دست نیز کاهش می یابد. این سنسور تقریباً همان مدل Olympus OM-D E-MIX است که تفاوت خارق العاده ای در شرایط واقعی ضبط تصویر و ویدیو ایجاد می کند.

فوکوس خودکار

یکی از نقاط ضعف Lumix S1، ویژگی فوکوس خودکار است. پاناسونیک به جای استفاده از فوکوس خودکار تشخیص فاز، از تکنولوژی DFD بهره برده است که برای بررسی کنتراست های پیشرفته به کار می رود. تشخیص فاز یک فناوری بسیار مدرن در دنیای فوکوس خودکار است که نه تنها می داند سوژه در کجا قرار گرفته بلکه تشخیص خواهد داد که تصویر دارای فوکوس جلو است یا فوکوس عقب. این یعنی سیستم گفته شده می تواند ببیند که لنز باید به کدام سمت حرکت کند تا فوکوس انجام شود و سرعت فرآیند عکسبرداری و فیلمبرداری افزایش یافته و برخی پارازیت ها که فوکوس را از بین می برند را به وسیله سیستم تشخیص کنتراست خود حذف نماید.

فناوری DFD به وسیله مقایسه ادامه دار دو تصویر با مکان یابی فوکوس ها، فاصله میان کنتراست و تشخیص فاز را حذف خواهد کرد. سپس تغییرات به وجود آمده در تار بودن میان دو سوژه را بررسی می کند تا مشخص شود باید کدام مسیر بیشتر مورد توجه قرار گیرد و چه مقدار فوکوس را حرکت دهد. همه اینها در کمتر از ۴۸۰ فریم بر ثانیه انجام می شوند بنابراین سرعت فوکوس خودکار در این دستگاه ۰٫۰۸ ثانیه می باشد.

,دوربین فول فریم بدون آینه lumix s1 پاناسونیک,دوربین لومیکس s1 پاناسونیک,پاناسونیک لومیکس s1

۹۰ درصد اوقات، ویژگی این دوربین خوب کار می کند. در مقایسه با دوربین Canon EOS RP که از سیستم تشخیص فاز بهره می برد، از نظر سرعت تفاوتی احساس نخواهد شد و بدون هیچ مشکلی می تواند بین سوژه های دور و نزدیک زوم نماید بنابراین محصول پاناسونیک از این نظر بی نقص است.

این احتمال وجود دارد که فوکوس خودکار در برخی اوقات قفل شود و اجرا شدن آن با تأخیر همراه گردد که البته رخ دادن چنین اتفاقی خیلی نادر است. به علاوه، مشاهده شده که فوکوس خودکار برای دقایقی کار نکرده ولی پس از چند ثانیه و بدون هیچ دلیل خاصی شروع می کند به گرفتن چند تصویر پشت سر هم. برای کسانی که ترجیح می دهند همواره از سوژه هایی عکسبرداری کنند که مدام در حال حرکت هستند، این مشکل می تواند حاد و بعضاً آزاردهنده باشد.

پاناسونیک با به کارگیری یادگیری عمیق، ردیابی زیرمجموعه ای را انجام می دهد. این تکنولوژی می تواند چهره یا بدن انسان ها را تشخیص دهد و حتی در فاصله های زیاد نیز کار می کند. همین طور که در ویدیوی گرفته شده با Lumix S1 می بینید، این قابلیت همچنین در حالت ممتد نیز کاربرد دارد. حتی بدون چرخش ۱۸۰ درجه ای صفحه نمایش نیز می توانید به دوربین اعتماد داشته باشید زیرا شما را در حالت فوکوس نگه می دارد. البته مقداری پرش در رنگ های پایین نمایشگر به چشم می خورد که به خاطر تنظیم فوکوس سیستم DFD می باشد تا بتواند تفاوت تصاویر گرفته شده را به حداقل برساند.

کیفیت تصویر

اگرچه مشتریان دوربین های سری S پاناسونیک معمولاً سراغ فرمت RAW به عنوان خروجی تصاویر می روند ولی بد نیست اشاره کنیم که مدل Lumix S1 یکی از بهترین دستگاه هایی است که می تواند تصاویر با کیفیتی با فرمت JPEG بگیرد. تکنولوژی که این کمپانی ژاپنی برای به تصویر کشیدن رنگ ها به کار می برد، در این محصول کاملاً خودنمایی می کند بنابراین اگر از یک انسان عکس گرفتید، رنگ ها خود را نخواهند باخت و نیازی نخواهد بود کنتراست سایه ها بیش از حد پاک شود. چنین ظاهری را نمی توانید در تصاویر ضبط شده با فرمت RAW پیدا کنید.

معمولاً امکان پذیر نیست که تصاویر JPEG را آنطور که می خواهید ویرایش کنید ولی فایل های RAW که توسط دوربین Lumix S1 گرفته شده اند این گونه نیستند و در برخی واقع نسبت به محصولات سونی و نیکون نیز بهتر می باشند. در واقع در همین قسمت است که دوربین مورد بحث ما از فناوری فوکوس خودکار DFD بهره می برد. به علاوه، اگر پیکسل های تشخیص دهنده فاز را روی سنسور نیاورید، این امکان را خواهید داشت تا نورپردازی را در فواصل دورتری به انجام برسانید.

عملکرد ISO زیاد نیز بسیار عالی است به طوری که نویز به میزان ۲۵۰۰۰ که عدد استانداردی است، می رسد. این را اضافه کنیم که مقدار ISO 51200 تایی برای تصاویر کم حجم بیشتر کاربرد دارد ولی در مواقع کم نور به شدت خودنمایی می کند. در این بخش اما، ISO محصول پاناسونیک به ۲۵۶۰۰ می رسد که نسبت به مدل S1R نویز بیشتری را نشان خواهد داد. البته این امکان را خواهید داشت که میزان ISO را افزایش دهید و به ۲۰۴۸۰۰ برسانید ولی به خاطر داشته باشید که نویز زیادی در منظره به وجود خواهد آمد.

نکته ای که باید حین کار کردن با Lumix S1 به آن توجه ویژه ای داشته باشید، موج دار شدن تصاویر است. بدون فیلترهای ضد بدنمایی، برخی جزئیات مانند نخ لباس ها امکان دارند با پیکسل ها تداخل پیدا کنند و افکت هایی شبیه به رنگین کمان به وجود آورند. اگر به صورت تفریحی با دوربین کار می کنید، چنین مشکلی خیلی کم پیش می آید ولی چنان چه تصاویر پرتره زیادی می گیرید و در صنعت مد و فشن مشغول به کار هستید، به دردسر برخورد خواهید کرد.

اگر بخواهیم منصفانه نظر خود را بیان کنیم، باید بگوییم که در دوربین های مشابه که رزولوشن یکسانی دارند و از فیلترهای ضد بدنمایی هم بهره نمی برند، این مشکل معمولاً به چشم می خورد. به همین دلیل است که عکاسان باید در برخی مواقع سراغ دوربین هایی بروند که رزولوشن بالاتری دارند. با این حساب، مدل S1R که از لنز ۴۷ مگاپیکسلی بهره می برد، تصاویری را می گیرد کمتر موج دار خواهند شد که البته برای سوژه هایی که حرکت نمی کنند، حالت رزولوشن بالا یک راهکار کارگشاست.

کیفیت ویدیو

اگرچه دوربین Lumix S1 در زمینه ضبط ویدیو ممکن است رقیب جدی برای دیگر دوربین ها نباشد ولی به هر ترتیب از این نظر مشکلی هم ندارد. این محصول پاناسونیک توانایی ضبط ویدیو ۴K با عرض کامل سنسور بر ۲۴ و ۳۰ فریم بر ثانیه را دارد و می تواند ۶۰ فریم بر ثانیه را با سنسور نیمه پوشانده شده به ثبت برساند. به علاوه، کاربران قادر خواهند بود از حالت اسلوموشن موجود در این دستگاه نیز بهره ببرند البته این به معنای مجهز بودن به سیستم رمزگشای ۴۰۰ مگابیت بر هر ثانیه نیست ولی امکان انتشار سیگنال ها از طریق متصل کننده HDMI وجود دارد. در آینده، یک بروزرسانی نرم افزاری برای این دستگاه منتشر خواهد شد که گزینه V-log و ضبط ۱۰ بیتی ۴:۲:۲ را فراهم خواهد آورد.

در حال حاضر ضبط با کیفیت ۴K و ۲۴ فریم بر ثانیه بسیار عالی است زیرا جزئیات و رنگ ها با کیفیت و دقت بالایی به ثبت می رسند و این مقدار برای عکاسی که می خواهد در کنار تصویربرداری، فیلمبرداری نیز بکند، کافی است. حالت فریم ریت زیاد سبب می شود کیفیت پایین بیاید و تصاویر بعضاً موج دار شوند. اگرچه این اتفاق اصلاً خوب نیست ولی خیلی کم رخ می دهد. لازم به ذکر است که کیفیت خروجی اکثر دوربین ها در حالت فریم ریت زیاد، کاهش می یابد.

با این قابلیت هایی که دوربین Lumix S1 دارد، می توانیم آن را جزو بهترین دستگاه های فریم کامل بازار برای فیلمبرداری قرار دهیم هرچند خیلی با فرمت GH5 سازگاری ندارد. انتظار می رود در آینده ای نزدیک این محصول پاناسونیک بهتر شود. از آن جایی که شرکت نیکون می خواهد امکانی فراهم آورد که کاربران با فرمت RAW ویدیو ضبط کنند، پاناسونیک باید راهکاری به کار گیرد تا در این زمینه دوباره کمپانی پیش رو باشد که البته با قیمت ۲۵۰۰ دلاری و اولیه مدل Lumix S1، مشخص نیست آیا این شرکت موفق خواهد شد یا خیر.

نظر تکفارس

این کمپانی ژاپنی با دوربین های سری Lumix S خطر بزرگی را به جان خریده زیرا جدای از اینکه برای نخستین بار وارد بازار دوربین های فریم کامل شده، بلکه منطق دوربین های بدون آینه که باید فریم کامل باشند را نیز زیر سؤال برده است. حالا فارغ از این که آیا پاناسونیک می تواند دیگر رقبای قدرتمند خود نظیر سونی، نیکون و کنون را شکست دهد یا خیر، به نظر می رسد همین محصول این کمپانی آمادگی به جان خریدن چالش های مختلف را دارد.

البته از نظر فوکوس خودکار، نمی توانیم دوربین Lumix S1 را یک دستگاه همه چیز تمام بدانیم زیرا این ویژگی در برخی مواقع مشکلات جدی به وجود می آورد. به علاوه، نرمی و موج دار شدن تصاویر نیز سبب خواهند شد حالت اسلوموشن زیاد کارآمد نباشد. بنابراین در یک دوربین ۲۵۰۰ دلاری، مشتریان انتظار دارند با چنین مشکلاتی مواجه نشوند.

با اطلاعات ارائه شده و با توجه به کیفیت ویدیو و تصاویر، باید اعتراف کنیم که Lumix S1 یکی از بهترین دوربین های بدون آینه دنیاست که تا کنون تولید شده و با اطمینان کامل می توانیم بگوییم که با بروزرسانی هایی که برایش منتشر می شود، وضعیتش از اینی که هست، بهتر خواهد شد. دو شرکت Sigma و Leica به تازگی عنوان کرده اند که ۱۱ عدد از بهترین لنزهای سری Art خود را عرضه خواهند کرد که این خبر خوبی برای دارندگان یا متقاضیان خرید این محصول پاناسونیک می باشد هرچند هر کسی توانایی خرید این لنزها را ندارد زیرا گران هستند. این اتفاقات همگی دست به دست هم خواهند داد تا شرکت پاناسونیک با سرعت قابل ملاحظه ای که دیگر رقبا مانند نیکون و کنون نمی توانند تصورش را بکنند، خود را مطرح نماید.

دوام این دوربین چه قدر است؟

پاناسونیک Lumix S1 از بدنه محکمی بهره می برد که سبب می شود در شرایط آب و هوایی مختلف مشکلی برایش به وجود نیاید. این محصول مطمئناً می تواند تا سال های سال، پاسخ گوی نیازهای عکاسان حرفه ای باشد. به علاوه، از آن جایی که سیستم این دستگاه جدید است، هنوز برنامه دقیق پاناسونیک برای بروزرسانی نرم افزاری آن را نمی دانیم ولی به نظر می رسد بتوانیم ادعا کنیم که حداقل ۲ تا ۳ سال دوام خواهد آورد و بعد از آن است که باید به فکر خرید یک دوربین دیگر باشید.

آیا آلترناتیو بهتری وجود دارد؟

واقعیت آن است که در بازار، دوربین بهتری از Lumix S1 وجود ندارد ولی امکان دارد برخی ویژگی های بعضی دستگاه ها شما را به خرید آنها ترغیب کند. بنابراین اگر یک دوربینی می خواهید که کوچک تر بوده و فریم آن نیز کامل است، بد نیست سراغ دوربین سونی A7 III بروید که هم ارزان تر است و هم از سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز بهره می برد. ضمن اینکه بررسی تخصصی آن توسط تیم تحریریه تکفارس فراهم شده و با کلیک روی لینک زیر می توانید آن را نیز بخوانید.

بررسی تخصصی دوربین سونی A7 III

نقد و بررسی تخصصی دوربین Nikon Z6

سایر قابلیت های این محصول پاناسونیک را نمی توانید در دستگاه دیگری مشاهده کنید بنابراین بالاترین کیفیت تصویر، بیشترین دوام، کارآمدترین شیوه قرارگیری دکمه ها و حتی پیشرفته ترین فناوری منظره یاب الکترونیکی نیز در Lumix S1 پیدا می شوند.

آیا این دوربین ارزش خریدن را دارد؟

پاسخ به این سؤال مثبت است زیرا افرادی که بهترین امکانات را با بیشترین قیمت می خواهند، می توانند سراغ Lumix S1 بروند و از انتخاب خود نیز راضی باشند.

آیا شما تا کنون از دوربین های پاناسونیک استفاده کرده اید؟ آیا آنها را به دیگران هم پیشنهاد می کنید؟ نظر خود را با دیگران در قسمت انتهای خبر به اشتراک بگذارید.

اگر چنان چه می خواهید بررسی تخصصی محصولی را مطالعه نمایید یا با بهترین گوشی، رایانه، پردازنده و . . . آشنا شوید ولی آن را در سایت تکفارس پیدا نمی کنید، مدل آن را کامنت کرده تا در اسرع وقت، مقاله آن توسط تیم تحریریه ما آماده شود.

0