,تکنیک جیمیل,ابزارهای جیمیل,جیمیل

مجله سورنا: تکنیک ها و ترفندهای جیمیل در اندروید

مجله سورنا: امروزه، خوب یا بد، ایمیل ها نقش بسیار مهمی را در زندگی ما ایفا می کنند. با این حال، کنترل، مدیریت پیام ها و انباشته شدن آن ها در صندق پستی برای بیش تر کاربران عذاب آور است. در ادامه با استفاده از تکنیک هایی ساده قادر خواهیم بود تا ایمیل های روزانه را به خوبی در برنامه جیمیل مدیریت کنیم. با تکفارس همراه باشید.

قبل از اینکه به سراغ تکنیک های جیمیل برویم، مطمئن شوید که جدیدترین نسخه از برنامه جیمیل را از فروشگاه پلی استور دانلود و نصب کرده اید. در ادامه با این فرض پیش می رویم که شما حساب های جیمیل خود را به این برنامه متصل کرده و به پیام های آن ها دسترسی دارید. البته لازم به ذکر است که حساب هایی غیر از سرویس جیمیل نیز می توانند از طریق این برنامه مدیریت شوند.

  1. استفاده از ژست های حرکتی برای مدیریت جیمیل

اگر شما نیز ایمیل های فراوانی را به طور روزانه دریافت می کنید، می دانید که در بیش تر موارد تنها توجه به تیتر پیام می تواند شما را از محتوای ایمیل باخبر سازد. از این رو دیگر لازم نیست برای حذف و یا بایگانی، هر ایمیل را به طور جداگانه باز کنید. کافیست مانند تصویر زیر انگشت خود را بر روی تیتر ایمیل قرار داده و به سمت راست یا چپ بکشید.

فرآیند اضافه کردن ابزار ویجت گوگل درست مانند هر ویجت دیگری در اندروید است. کافیست فضای خالی صفحه اصلی را لمس کرده و نگه دارید تا ویجت ها مختلف نمایش داده شوند. سپس در لیست ابزارک ها پیمایش کرده تا ابزار ویجت گوگل را بیابید. با لمس این ابزارک ها می توانید آن ها را به صفحه اصلی گوشی هوشمند خود منتقل کنید. در ادامه برنامه جیمیل حساب کاربری مورد نظرتان را درخواست خواهد کرد تا بتواند به پیام های آن دسترسی داشه باشد.

بعد از اینکه ابزار ویجت گوگل فعال شد، می توانید اندازه پنجره آن را از طریق لمس و نگه داشتن انگشت خود کنترل کنید.

  1. آزادسازی فضای ذخیره ساز

پیوست های ایمیل به مرور زمان باعث اشغال فضای زیادی از حافظه جیمیل می شوند. به همین دلیل برای سرزنده نگه داشتن گوشی خود باید حجم پیام های همگام شده با حافظه دستگاه را کنترل کنید.

بدین منظور از بخش تنظیمات اندروید وارد بخش حساب ها (Accounts) شده و حساب جیمیلی که در دستگاه شما وارد شده است را پیدا کنید. سپس مطمئن شوید که همگام سازی یا عمل sync فعال شده باشد.

در این مورد گوگل لیستی از تمام عملگرهای برنامه جیمیل را ارائه داده است که در هر دو نسخه برنامه ای و وب جوابگو هستند. عملگر is:important تمام پیام های مهم را نمایش خواهد داد. همچنین عملگر is:starred نیز تمامی پیام های ستاره دار را در قسمت جستجو لیست خواهد کرد.

می توانید با مطالعه این لیست عملگرها جستجوی خود را بیش از پیش سرعت ببخشید.

  1. بی صدا کردن گفتگوها

هنگامی که در انجام کاری نیاز به تمرکز دارید، شاید بخواهید تنها پیام های مهم در لیست اعلانات جیمیل نمایش داده شود. بدین منظور در برنامه یا نسخه وب جیمیل گزینه ای برای بی صدا کردن پیام ها وجود دارد. این قابلیت پیام ها را به محض دریافت به صندوق بایگانی هدایت خواهد کرد تا مطمئن شود باعث برهم زدن تمرکز شما نخواهند شد.

,تکنیک جیمیل,ابزارهای جیمیل,جیمیل

برای فعال کردن این قابلیت در برنامه اندروید، بخش گفتگو را باز کرده و از طریق آیکتپن سه نقطه، وارد منوی تنظیمات شوید. در این بخش گزینه ای با عنوان mute دیده می شود که وظیفه فعال سازی حالت بی صدا را برعهده خواهد داشت.

  1. ابزار هوشمند Auto-advance

Auto-advance ابزار بسیار مفیدی است که برای مدیریت دسته جمعی ایمیل ها به کار برده می شود. این قابلیت با تمرکز بر روی جابجایی میان ایمیل ها می تواند به میزان قابل توجهی در وقت شما صرفه جویی کند. زمانی که کار شما با یک پیام تمام شد، این ابزار به طور خودکار ایمیل بعدی را برای شما باز خواهد کرد تا دیگر نیازی به جابجایی مکرر میان صندوق پستی و بخش پیام ها نباشید.

,تکنیک جیمیل,ابزارهای جیمیل,جیمیل

برای فعال سازی این قابلیت، برنامه جیمیل را باز کرده و از منوی تنظیمات وارد بخش General settings شوید. سپس گزینه Auto-advance را انتخاب کنید تا کادر محاوره ای برای انتخاب حالت این ابزار باز شود.

  1. تنظیم صورت حساب

با اینکه از گذشته امکان ارسال مبالغ پولی از طریق نسخه وب جیمیل فراهم شده بود، این قابلیت هم اکنون در میان تمام پلتفرم های دیگر فعلا در نسخه اندروید پشتیبانی می شود. از طریق این ویژگی می توانید مبالغ پولی را به طور مستقیم و بدون نیاز به برنامه شخص ثالث برای دوستان و یا سرویس های خرید ارسال کنید.

,تکنیک جیمیل,ابزارهای جیمیل,جیمیل

اگر برنامه اندروید شما هم اکنون بروز است و در لیست کشورهای پشتیبانی شده نیز زندگی می کنید (این قابلیت در ایران در دسترس نیست)، کافیست پیام جدیدی را از طریق منوی برنامه ساخته و گزینه پیوست فایل را لمس کنید. سپس امکان ارسال و یا درخواست پول با استفاده از آیکن دلار ($) در دسترس خواهد بود.

طبق گفته شرکت گوگل، کاربران می توانند نحوه دریافت پول را نیز مدیریت کنند تا مبالغ در عوض ورود به کیف پول گوگل، مستقیما و بدون هزینه به حساب بانکی شخص منتقل شوند.

  1. زیباسازی ایمیل های ارسالی

توجه به نوشتار متن ها می تواند تأثیر زیادی بر مخاطب بگذارد اما این بدین معنی نیست که ایمیل های ارسالی شما حتما باید ساده و بدون طرح باشند. در بعضی شرایط لازم است تا منظور خود را با استفاده از تکنیک های ایتالیک، بزرگنمایی و یا تغییر رنگ متون بیان کنید.

برای دسترسی به تنظیمات فرمت بندی در حین ساخت ایمیل جدید، قسمتی از متن نوشته شده را انتخاب کنید تا ابزارک فرمت بندی نمایش داده شود. در این قسمت تمامی طرح ها و قالب بندی مورد نیاز شما وجود دارد که می توانید متناسب با علاقه خود آن ها را انتخاب نمایید.

,تکنیک جیمیل,ابزارهای جیمیل,جیمیل

این ابزارها کاملا ابتدایی هستند؛ بزرگنمایی، ایتالیک، زیرخط، رنگ متن و رنگ پس زمینه. اما اگر بخواهید بدون استفاده از نسخه دسکتاپ جیمیل مقداری از سادگی پیام خود کم کرده و متون خود را زیبا کنید، می توانند بسیار کارآمد باشند. برای حذف فرمت بندی و بازگشت به حالت پیش فرض متون نیز می توانید از گزینه x استفاده کنید.

  1. جلوگیری از ارسال یا حذف اتفاقی ایمیل

گاهی اوقات هنگام ارسال ایمیل، اشتباهی در انتخاب مخاطب یا پیوست فایل رخ می دهد. در این موارد تنها یک مکث کوچک هنگام ارسال یا حذف ایمیل می تواند مانع از شرمندگی شود. یکی از قابلیت هایی که می تواند به ما کمک کند، گرفتن تاییدیه پیش از انجام اعمال حساس است. این قابلیت از طریق تنظیمات، بخش General settings و گزینه Confirm before sending قابل فعال سازی است.

,تکنیک جیمیل,ابزارهای جیمیل,جیمیل

  1. لغو ایمیل ارسال شده در جیمیل

یکی از بهترین قابلیت های صندوق پستی در برنامه جیمیل، امکان لغو ایمیل ها تا چندثانیه بعد از ارسال است. اگر بعد از ارسال یک پیام فکر می کنید متن مناسبی را برای آن انتخاب نکرده اید، تا چند ثانیه بعد می توانید از طریق پنجره کوچکی که در پایین برنامه جیمیل ظاهر می شود، عملیات ارسال پیام را لغو نمایید. این قابلیت در تمامی نسخه های موبایل و وب وجود دارد.

,تکنیک جیمیل,ابزارهای جیمیل,جیمیل

کافیست وارد برنامه جیمیل شده و از بخش تنظیمات گزینه undo send را انتخاب کنید. همچنین می توانید میزان زمان نمایش پنجره لغو را نیز برای آن تعیین نمایید.

نظر شما کاربران تکفارس در مورد تکنیک های جیمیل چیست؟ اگر تکینک یا ترفند دیگری نیز می شناسید آن را در پایین همین پست با ما در میان بگذارید.

همچنین اگر چنان چه می خواهید بررسی تخصصی محصولی را مطالعه نمایید یا با بهترین گوشی، رایانه، پردازنده و . . . آشنا شوید ولی آن را در سایت تکفارس پیدا نمی کنید، مدل آن را کامنت کرده تا در اسرع وقت، مقاله آن توسط تیم تحریریه ما آماده شود.

0