,قطر,جام ملتهای آسیا 2019,تیم ملی قطر

مجله سورنا: "کاشف مسی" قطر را به فینال 2019 رساند

مجله سورنا: کد خبر: 1588424/35 زمان: 16:04   1397/11/12 بازدید: 211

قصه یک صعود با تولد غول 20 میلیارد دلاری

"کاشف مسی" قطر را به فینال 2019 رساند

عنابی ها در حالی تا ساعاتی دیگر در اولین فینال تاریخ خود در جام ملت ها مقابل ژاپن به میدن می روند که این موفقیت آنها نوید تولد غولی جدید در فوتبال آسیا و حاشیه خلیج فارس را داد.

به گزارش "ورزش سه"، روزی که ژاوی هرناندز کاپیتان سابق بارسلونا یا اوسوالدو فریرا پرتغالی در شبکه الکاس از حضور قطر در فینال جام هفدهم ملت های آسیا صحبت کردند، اظهارنظرهای متفاوتی از سوی کارشناسان رقم خورد که کاپیتان و سرمربی السد چون از قطری ها پول می گیرند و تحت قرارداد آنها هستند این گونه از عنابی ها تعریف و تمجید کردند.
نزدیک به یک ماه بعد از این پیش بینی عجیب، با صعود عنابی ها به فینال آن هم در دشوارترین مسیر ممکن مشخص شد نه "ژاوی" نه "فریرا" هیچ یک به خاطر درآمدهای مالی این پیش بینی را انجام نداده بودند و تنها با اطلاع کامل از برنامه ریزی اصولی میزبان جام جهانی آتی در سال 2022 روی موفقیت این تیم دست گذاشتند.
رسیدن قطر به فینال جام ملت ها که توام شد با "صعود حماسی در سیاسی ترین تورنمنت تاریخ" تنها کار یکی دو سال زحمت کشیدن نبود بلکه اولین نقطه از چشم انداز 20 ساله فدراسیون قطر محسوب می شد که با استراتژی کاملا حرفه ای و مشارکت قطب های فوتبال باشگاهی و آکادمی در قاره سبز طراحی و اجرا شد، طرحی که سایت گاردین هزینه آن را رقمی در حدود 20 میلیارد دلار ارزیابی کرد تا عنابی ها در اولین جام جهانی خود چشم ها را خیره کنند.

 

آکادمی اسپایر؛استارت رسیدن به رویا


با ورود به قرن بیست و یک شیوخ متمول قطر برای این که بتوانند در جمع مدعیان فوتبال قاره کهن سر بلند کنند طرحی را تدوین کردند که چشم انداز 20 سال آینده در آن ترسیم شده بود. این طرح اما برای قطری ها نبود بلکه نقش اصلی آن را دو آکادمی بزرگ فوتبال اسپانیا بازی می کردند. آکادمی لاماسیا در کاتالان و آکادمی لافابریکا در مادرید که به دو غول بزرگ ماتادورها یعنی بارسلونا و رئال اختصاص دارد، تدوینگر طرحی بودند که از اوایل سال 2000 در دوحه اجرایی شد. اولین گام در طرح چشم انداز 20 ساله قطری ها برای تاج گذاری در حاشیه خلیج فارس تاسیس یک آکادمی بزرگ در قلب دوحه بود، مکانی که هم جوابگوی نیازهای این کشور باشد هم به نقطه ای کلیدی در فوتبال دنیا تبدیل گردد تا پای ستاره ها و تیم های بزرگ را به حاشیه خلیج فارس آن هم دوحه بکشاند. از همین رو کلنگ ساخت این آکادمی با نام آسپایر به زمین زده شد، طرحی که نزدیک به 5 میلیارد دلار در 10 سال هزینه روی دست قطری ها گذاشت.

 

,قطر,جام ملتهای آسیا 2019,تیم ملی قطر

 

المعز علی یکی از همان دو ملیتی های کشف شده در سال 2006 است که بعد از سال ها پرورش در اسپایر و حضور در اروپا حالا به امید اول عنابی ها در خط حمله تبدیل شده است. او بعد از آقای گلی در زیر 23 سال آسیا حالا یک گام با آقای گلی جام ملت ها فاصله دارد.

 

رئیس رئالی در دوحه


ساخت و تجهیز اسپایر در دوحه اما به تنهایی نمی توانست تضمین کننده طرح چشم انداز 20 ساله قطر برای تبدیل شدن به غول فوتبال آسیا باشد. از همین رو شیوخ ثروتمند دوحه برای نظارت و اجرایی کردن این طرح نیاز به متخصصان و تئوریسین هایی بودند که هم از حیث استعدایابی هم طراحی مسائل راهبردی از تبحر و تجربه ویژه ای سود می بردند. در این راه از همان سال 2004 که فاز اول آکادمی اسپایر آماده بهره برداری شد براساس قراردادی وسوسه کننده تیمی حرفه ای با ریاست "ایوان براوو" از اسپانیا مسافر قطر شد تا ریاست آکادمی را برعهده بگیرد. ایوان براوو با تجربه 10 سال حضور در آکادمی رئال مادرید"لافابریکا" به همراه خود نزدیک به 12 تا 15 مدیر، مربی همین طور استعدادیاب حرفه ای  را به دوحه آورد تا از همان مقطع کاری را آغاز کند که نتیجه اش در چشم انداز ترسیم شده کاملا مشهود باشد.

 

,قطر,جام ملتهای آسیا 2019,تیم ملی قطر

 

ایوان براوو؛ مدیر اسپانیایی آکادمی و کمپ اسپایر با سابقه ای درخشان در آکادمی لافابریکا رئال سال هاست تئوریسین اصلی موفقیت های قطر در پرورش استعدادها و تیم های پایه این کشور برای حضور در 2022 است.

 

کاشف مسی هم آمد


سال 2006 با تکمیل شدن فاز اول آکادمی اسپایر، فدراسیون فوتبال قطر که خیز بلندی برای رسیدن به رویای بزرگ یعنی حضور در جام جهانی داشت به پیشنهاد مشاوران اسپانیایی علاوه بر برنامه ریزی برای کسب میزبانی این تورنمنت بزرگ جهان، نزدیک به 3500 بازیکن نونهال و نوجوان را در آکادمی اسپایر دور هم جمع کرد. این ایده در حالی اجرا شد که مشاوران اسپانیایی فدراسیون قطر برای نظارت بر این تعداد نونهال نیاز به مربیانی داشتند که آمار فوق العاده ای در تیم های پایه از خود به جا گذاشته بودند به همین خاطر فلیکس سانچس از همان روزها با شش دستیار وارد دوحه شد. مردی که از سال 1996 تا 2006 در آکادمی لاماسیا زمینه ساز معربی چهره های بزرگی به دنیای فوتبال شده بود از جمله لیونل مسی که سه سال شاگردی این مربی در تیم جوانان بارسلونا را پشت سر گذاشت.


دوملیتی ها؛ آینده سازان قطر


استعدایاب های آکادمی اسپایر هر سال برنامه طراحی شده را مو به مو اجرا کردند تا این که از سال 2010 و چهار سال بعد از آموزش نونهالان وارد شده به آکادمی نزدیک به 700 نفر از بهترین استعدادها که اکثریت دو ملیتی بودند برای وارد شدن به مرحله دوم برنامه استعدادیابی انتخاب و معرفی شدند. این استعدادها علاوه بر آکادمی اسپایر به صورت برنامه ای ویژه به باشگاه های حرفه ای قطر معرفی و در تیم های پایه ای این باشگاه ها را تکمیل کردند. جالب ترین بخش ماجرا به نظارت دقیق تیم استعدادیابی آکادمی بر عملکرد این بازیکنان براساس فرمول آکادمی های لاماسیا و لافابریکا بود تا جایی که بعد از هر بازی تیم های پایه گزارشی کامل از تک تک این بازیکنان در فایل های کامپیوتری آکادمی اسپایر موجود بود. دوملیتی های انتخاب شده اکثرا از کشورهای آفریقایی و آسیایی حاشیه خلیج فارس در این آمارها همیشه در صدر جدول بودند تا آینده سازان لقب بگیرند.

 

,قطر,جام ملتهای آسیا 2019,تیم ملی قطر

 

المعز علی یکی از همان دو ملیتی های کشف شده در سال 2006 است که بعد از سال ها پرورش در اسپایر و حضور در اروپا حالا به امید اول عنابی ها در خط حمله تبدیل شده است. او بعد از آقای گلی در زیر 23 سال آسیا حالا یک گام با آقای گلی جام ملت ها فاصله دارد.

 

Guardian؛ سالی یک میلیارد دلار ارزش داشت


رابرت بوث نویسنده مشهور گاردین انگلیس سال 2014 در گزارشی پیرامون برنده شدن قطر در راه کسب میزبانی جام جهانی 2022 به واقعیتی عجیب اشاره کرد و نوشت:« چشم انداز 20 ساله قطر برای تبدیل شدن به یک قطب بزرگ اقتصادی در فوتبال دنیا بالغ 20 میلیارد دلار هزینه در بر دارد». این نویسنده مطرح گاردین با اشاره به این که در چشم انداز طراحی شده برای فوتبال قطر در کنار زیرساخت ها، تقویت باشگاه ها با جذب ستاره های بزرگ و پا به سن گذاشته نیز اولویت دارد چون تجربه آنها می تواند همچون دانشگاهی بزرگ برای نسل جوانی باشد که سال هاست در آکادمی اسپایر در حال رشد و پرورش هستند. رابرت بوث در این راه ورود ژاوی هرناندز از بارسلونا به السد را یکی از همین برنامه ها دانست که هزینه های گزافی داشت اما این هزینه براساس همان بودجه ای بود که برای تبدیل کردن قطر به قطبی بزرگ در قاره آسیا و جهان در نظر گرفته شد.

 

,قطر,جام ملتهای آسیا 2019,تیم ملی قطر

 

کمپ اسپایر در حال حاضر با بودجه ای در حدود 5 میلیارد دلار به یکی از بزرگ ترین مراکز تربیت بازیکن و معرفی آنها به باشگاه ها تبدیل شده است. سالیانه در حدود 400 تا 500 استعداد داخلی و دوملیتی در این آکادمی پرورش داده می شوند.

 

سانچس پله به پله تا نیمکت عنابی ها


هشت سال بعد از ورود به آکادمی اسپایر و پرورش نسل جدید بازیکنان نونهال و نوجوان ، فلیکس سانچس از اکتبر 2014 به عنوان سرمربی زیر 19 سال کارش را در تیم های ملی پایه قطر استارت زد. نسلی که او ساخته بود در هر رده سنی موفق عمل کرد تا مرد اسپانیایی پله به پله با شاگردانش پیشرفت کند و در نهایت با ناکامی قطر در مقدماتی جام جهانی 2018 با هدایت خوزه کارنو و خورخه فوساتی اروگوئه ای ،روسای فدراسیون فوتبال قطر از جولای 2017  هدایت تیم ملی بزرگسالان این کشور را به سانچس بسپارند. مردی که حکایت ژاوی هرناندز کاپیتان محبوب و سرشناس السد را پشت سر خود می دید با خیال راحت پوست اندازی در تیم ملی را با اتکا به همان نسلی که ساخته بود، استارت زد و در کمتر از یک سال عنابی ها را به تیمی شکست ناپذیر در جام 2019 تبدیل کرد. تیمی که توانست تمامی رکوردهای تاریخ جام ملت ها طی هفت دهه را به نام خود ثبت و راهی فینال شود.