,جام ملتهای آسیا 2019,تیم ملی ایران,کارلوس کی روش(سرمربی)

مجله سورنا: کارخانه دشمن سازی تعطیل می شود؟ (یادداشت)

مجله سورنا: کد خبر: 1587726/46 زمان: 16:49   1397/11/09 بازدید: 2,707

روی زخم ها مرهم می گذاریم

کارخانه دشمن سازی تعطیل می شود؟ (یادداشت)

همیشه یکی از سپرهای دفاعی کی روش، صحبت کردن درباره میراثش برای فوتبال ایران است. اما از روانشناس پرتغالی، چیزهای دیگری هم به ارث مانده. مثل فرار از آرامش و پناه بردن به دشمنی و کینه.

به گزارش "ورزش سه"، اصلا نَقل مسائل فنی نیست. هرکس بگوید کی روش به فوتبال ما خدمت نکرده، منصف نیست. امروز کی روشِ سرمربی را همانقدری قبول دارم که بعد از بردهای تر و تمیز چند روز پیش داشتم. و باز مثل گذشته می گویم که با کی روش نمی شود زندگی کرد. فقط می توان بازی ها را تماشا کرد و هرازگاهی لذت برد.

 

یادم می آید چند سال پیش می گفتند کی روش روانشناس است. دقیق می داند در کنفرانس چه بگوید، اعصاب حریف را چطور خراب کند و این چیزها.. اما بعضی اختلالات در وجود یک روانشناس چه می کند؟  وقتی همه از نمایش سزاوارانه تیم ملی جلو ی پرتغال سربلند بودیم، استاد با آتشبار افتاد به جانمان! طوری به منتقدانش تاخت که اصلا کسی دیگر تیم ملی در ذهنش نماند! نگذاشت درست خوش بگذرانیم و به تیممان افتخار کنیم.

 

چند روز پیش هم، بعد از اینکه با عراق خواسته یا ناخواسته مساوی کردیم و سرگروه شدیم، امان نداد. این بار وزیر را نشانه گرفت و پرواز فرست کلاس تیم باشگاهی را. در مقابلش هم اشاره به افرادی در تیم ملی کرد که پول برای غذا خوردن ندارند.

 

,جام ملتهای آسیا 2019,تیم ملی ایران,کارلوس کی روش(سرمربی)

 

 

اما این چطور روانشناسی است که آرامش را برنمی تابد؟

 

انگار درون کی روش یک کارخانه دشمن سازی هست. همه را دشمن می بیند. به تیمش هم اینگونه آموخته.  عبارت "بجنگیم" برای تیم او فقط به گرفتن ۳ امتیاز محدود نمی شود. یک تیم عصبی را می فرستد توی زمین که هرچه هست غارت کنند. در گلزنی رحم نمی کنند، اما به وقتش بزن بهادرهای خوبی هم هستند.

 

حتی هوادارهای افراطی ش هم همین رویه را داشتند. تا کسی لب به نقد می گشود، برچسب می زدند که لابد دوست دارید فلانی مربی تیم ملی شود!

 

,جام ملتهای آسیا 2019,تیم ملی ایران,کارلوس کی روش(سرمربی)

 

اینها انگ می زدند که مخالفان ما به خاطر تمایلات باشگاهی و طرفداری از یک مربی خاص، به تیم ملی کشورشان پشت کرده اند! جالب اما این بود که برعکسِ این فرضیه، فاصله کمتری تا واقعیت داشت.  وقتی یک نفر چند ماه مانده به تورنمنت از کی روش انتقاد می کرد، به برهم زدن آرامش تیم ملی در "برهه حساس کنونی"  متهم می شد. اما وقتی خود کی روش، از درون تیم ملی، آن هم نه ۲ ماه مانده به تورنمنت، که دقیقا در کوران مسابقات، جنجال و حاشیه می ساخت، از نظر برخی هواداران افراطی اصلا اتفاق خاصی به حساب نمی آمد. این تناقض ها نشان می داد خط قرمز آنها تیم ملی است یا شخص کی روش!

 

به هر حال این روانشناس توانست با مهره هایش هشت سال بازی کند. تک تک بردهای معمولی اش را در پوشش یک دستاورد ویژه پرزنت کرد. اما شاید تقدیر به او رودست زد. سندِ آماتور ترین باخت تیم ملی به نام حرفه ای ترین مربی تاریخ ایران خورد.

 

کاش بعد از او کسی بیاید که بشود کنارش زیست. کاش هم لذت ببریم، هم جام.

 

علی عشق آبادی