,محمدرضا زنوزی (مالک باشگاه),تراکتورسازی تبریز

مجله سورنا: زنوزی: از استوکس و اروین هزینه های باشگاه را درمی آورم

مجله سورنا: کد خبر: 1573112/41 زمان: 19:57   1397/09/11 بازدید: 1,783

با قلعه نویی مشکلی ندارم؛

زنوزی: از استوکس و اروین هزینه های باشگاه را درمی آورم

مالک باشگاه تراکتورسازی مصاحبه مفصلی در مورد شرایط این روزهای باشگاه و برنامه هایش برای فصل آینده انجام داده است.

به گزارش "ورزش سه"، در وضعیت بد اقتصادی که ایران به سر می برد فوتبال هم در بدترین شرایط مالی قرار دارد اما در همین اوضاع اسفبار اگر شما یک بیزنس من موفق باشید آن وقت می توانید هم مالک دو تیم باشید آن هم با هزینه های حداقل 40 و 15 میلیارد و چندین شرکت هواپیمایی و غیره را هم اداره کنید. در همین شرایط محمدرضا زنوزی تراکتور را کهکشانی کرد. هرچند که خودش ایده آل هایش را در فصل آینده دنبال می کند ولی تا به اینجای کار هم این مالک موفق توانسته در فوتبال ایران سر و صدایی به پا کند. خیلی ها فکر می کردند او هم به سرنوشت شفیع زاده ها و هدایتی دچار می شود اما ساختاری که زنوزی در تراکتورسازی و حتی ماشین سازی ایجاد کرده نشان می دهد که این دو باشگاه آینده فوتبال ایران هستند و در چرخه اقتصادی قرار خواهند گرفت.

 

با توجه به اینکه در دیدار با پرسپولیس شعارهای نژادپرستانه از سوی دو طرف سر داده نشد اما بازهم حاشیه ها برای تراکتورسازی وجود داشت.


من اعتقاد ندارم حاشیه ای برای ما ایجاد شد بلکه بیشتر برای پرسپولیس این حاشیه ها به وجود آمد. چرا که ما حداقل خواسته مان این بود که بتوانیم احقاق حق کنیم و ثابت کنیم آن گلی که آفساید گرفته شد صحیح بود و مردم متوجه این مساله بشوند. این بازی تمام شد و رفت اما موضوع اصلی ما که در برنامه 90 هم اعلام کردم این بود که بگویند حق تراکتور پایمال شده و بازی هم تمام شد و رفته است. در همین حد خواستیم احقاق حق کنیم وگرنه اشتباه در داوری همواره وجود دارد.

 

این ذهنیتی که در مردم تبریز و آذربایجان به وجود آمده که حالا با توجه به در کورس بودن تراکتورسازی برای قهرمانی شاید دست هایی در پشت پرده برای قهرمان نشدن این تیم وجود داشته باشد. به نظر شما این ذهنیت منفی نیست؟


از چه بابت چنین سوالی را مطرح می کنید؟ زیاد چنین ذهنیتی وجود ندارد اما به نظر من وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ این شبهات را از خودشان دور کنند. من در برنامه 90 هم عرض کردم که این شبهات باعث می شود که هواداران چنین فکری بکنند. من به شخصه دنبال چنین ذهنیت های منفی نیستم اما هواداران تیم های شهرستانی و تراکتور این فکر را می کنند که آنها مالکیت چند تیم را دارند و می خواهند فوتبال را هم مدیریت کنند و همه کار دست شان باشد. این مساله فساد ایجاد می کند. اگر هم فساد ایجاد نکند این موضوع شبهه برانگیز خواهد بود و باعث قضاوت های نادرستی در ذهن مردم می شود. نمی شود که شما خودتان هم مالک دو تیم باشید هم اداره ورزش دست تان باشد که شامل سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی هم می شود. این مسایل در ذهنیت مردم تاثیر می گذارد. ما باید این مساله را حل کنیم. ولی متاسفانه تا الان نتوانسته اند این مشکل را حل کنند. چطور می شود دو تیم داشتن من ایراد می شود که تازه هیچ چیز هم دست من نیست اما وزارت ورزش به راحتی دو تیم دارد و اعمال نفوذ هم می کند. اگر هم اعمال نفوذ نکند مردم اینگونه فکر می کنند که صددرصد پشت صحنه یکسری بده و بستان هایی دارند. من این را می دانم که چنین مساله ای نیست اما مردم هم مثل من فکر می کنند؟


صحبت از مالکیت شما بر دو تیم شد. بعد از دیدار سپاهان مقابل ماشین سازی دستیار قلعه نویی این موضوع را دوباره مطرح کرد. به نظر می رسد با توجه به اختلافاتی که در گذشته میان شما و قلعه نویی به وجود آمده این موضوع پس از آن بازی تکرار شد؟


من با آقای قلعه نویی نه اختلاف دارم و نه مشکلی! بحث ما برسر دو بازیکن بود که به تراکتورسازی نبرد که برده بود. آن آقا (دستیار قلعه نویی) هم که آن حرف ها را زد در حدی نیست که من جوابش را بدهم. اصلا نمی دانم این آقایی که دستیار خارجی قلعه نویی است چه کسی هست. در این موارد صحبت کردن به نظر من به حاشیه رفتن خود تیم هاست نه ما! چون که در این موارد جواب هایی داریم که حتی مدیران شان هم نمی توانند اظهارنظر کنند.

 

یعنی مالکیت شما بر دو تیم تراکتورسازی و ماشین سازی کاملا قانونی است و ادعای دیگر تیم ها به جایی نمی رسد؟


از تیم های حال حاضر لیگ ما تنها دو تیم هستند که خصوصی اداره می شوند و بقیه دولتی هستند. هرکدام در مورد ما ادعایی دارند اما خودشان را اصلاح کنند بعد در مورد این مساله صحبت کنند. من اگر خودم در یک موضوعی ایراد داشته باشم نمی توانم راجع به همان موضوع از شما ایراد بگیرم. مگر می شود ایراد خودشان را اصلاح نکنند و بعد از ما ایراد بگیرند.

 

به نظر شما تراکتورسازی از چه زمانی به درآمدزایی می رسد و هزینه کردن فردی به اسم زنوزی دیگر برای این تیم نیاز نخواهد بود؟ منظورم این است که چه زمانی تراکتورسازی با هوادارانش به درآمدزایی می رسد؟


ما نباید مستقیما از هواداران مبلغی دریافت کنیم. همان طور که در قضیه ایرانسل من مخالف این بودم و سعی کردم این مساله را هضم کنم. ما باید به هواداران تراکتور سرویس بدهیم و از محل آن سرویس به درآمد برسیم. تازه آن سرویس دهی هم که به هوادار می دهیم باید به صورت رقابتی باشد. یعنی این که قیمت ما از قیمت رقیب مان کمتر نباشد. به همین خاطر طوری برنامه ریزی کردیم که ظرف یک سال و نیم تا دو سال آینده این تیم بتواند خودش را بچرخاند و ان شاءا... تا سه سال آینده وارد بورس شود که حتی مردم بتوانند سهامش را خریداری کنند.


یکی از اتفاقاتی که شاید هواداران باخت به پرسپولیس را به جان می خریدند اجازه ندادن همراهی استوکس با تیم بود. این مساله را خود شما چطور ارزیابی می کنید؟


اولا که اینها به خاطر پرچم کرواسی نیامدند (خنده)، هواداران پرسپولیس پرچم کرواسی را درآوردند و آنها ناراحت شدند و به تهران نیامدند و قهر کردند.

 

شما هم ید طولایی مانند هواداران تان در کری خوانی دارید.


چه بگویم؟! واقعیت را گفتم. اما خارج از شوخی اصول باشگاه از همه مهم تر است. برای من نظم و انضباط در همه کارها اولویت است. این مساله را هواداران عزیز تراکتورسازی هم درک می کنند و در این باره حامی ما هستند. زمانی که ما آمدیم یک جمله گفتند و آن این بود که اینجا بیش از یک سالار نداریم و آن سالار هم باشگاه تراکتور با پشتیبانی هواداران است. اینجا نمی گذاریم کسی بر تراکتورسازی سالاری کند. پای شعارم تا آخر ایستاده ام و اگر اینگونه نبود مشکلات و حاشیه های باشگاه تراکتورسازی به این زودی ها جمع نمی شد.

 

شما از روند اداره باشگاه طی چند ماه گذشته راضی هستید؟


بله به اعتقاد شخصی من توانستیم ظرف همین چند ماه به خوبی باشگاه را جمع و مدیریت کنیم. طوری کار کردیم که الان تراکتور حرفی برای گفتن دارد و همه با احترام درباره این تیم صحبت می کنند. این احترام از همان نظم و انضباطی که به آن اشاره داشتم نشأت می گیرد. من فکر نمی کنم در تاریخ لیگ ایران سابقه داشته باشد که چنین تیمی بسته شده باشد و برای اولین بار اتفاق افتاد که این همه ستاره در یک تیم جمع شدند و به تیم کمک می کنند.


تراکتور را کهکشانی بسته اید و فکر می کنید این روند ادامه پیدا کند؟


به اعتقاد من تراکتورسازی هنوز کهکشانی نشده است. کهکشانی واقعی زنوزی را سال آینده ببینید. شاید از نظر شما این تیم کهکشانی باشد اما از نظر من سال آینده تراکتور اینگونه خواهد بود. ما دست مان برای امسال بسته بود چون تیم را دیر تحویل گرفتیم و همین که یکسری مشکلات و محدودیت داشتیم از جمله این که بیشتر از شش بازیکن نمی توانستیم جذب کنیم. ما در نیم فصل تا حدودی تیم را تقویت می کنیم و بقیه پروژه کهکشانی شدن تراکتورسازی برای فصل آینده خواهد بود.

 

حضور طارمی در تراکتور برای نیم فصل در راستای همین پروژه کهکشانی سازی است که شما در تراکتور مدنظر دارید؟


شما انتظار نداشته باشید دست من رو شود. نه تنها طارمی بلکه بقیه کسانی را هم که در رسانه ها مطرح می کنند واقعیت ندارد چون تا روزی که قرارداد بسته نشود دست مان را برای هیچ کس رو نمی کنیم. همان طور که دیدید در ابتدای فصل هم که تیم را گرفتم کسی فکر نمی کرد این بازیکنان را جذب کنیم. کدامیک از بازیکنانی که گرفتیم را شما یا دوستان تان حدس می زدید. اصلا کسی فکر می کرد سه کاپیتان تیم ملی به تراکتورسازی بیایند. پس خیال تان راحت باشد که از من نمی توانید حرفی بیرون بکشید.

 

تقوی تا آخر فصل تحت هر شرایطی می ماند یا همچنان موقت است؟


ما کسانی که در تیم هستند چه آقای تقوی و چه دیگر دوستان که حضور دارند همه را تا آخرین روز حمایت می کنیم.

 

استوکس هم بدون تعیین تکلیف تبریز را ترک کرد.


خیال تان راحت هزینه کل باشگاه را از همین دو بازیکن در می آورم. آنها با ما قرارداد چهار ساله دارند و به این راحتی ها نمی توانند به کارشان ادامه دهند.