مجله سورنا: "جلال میرزایی" نماینده مردم ایلام:

برخی با بزرگ نمایی سیل، به دنبال افزایش اعتبارات وزارت خانه های خود هستند

,اخبار سیاسی,صحبت های جلال میرزایی در مورد بزرگ نمایی وزرا در مورد سیل,صحبت های جلال میرزایی در مورد مناطق سیل زده

مجله سورنا: برخی با بزرگ نمایی سیل، به دنبال افزایش اعتبارات وزارت خانه های خود هستند

سیل که می آ ید، خرابی های بسیاری با خود می آورد؛ خرابی هایی که علاوه بر خسارات مالی، خسارات روحی و روانی بسیاری نیز بر مردم سیل زده وارد می کند و در این میان، دولت ها معمولا تلاش می کنند تا جایی که می توانند با برآورد خسارات و جبران آن، تا حد ممکن از درد های مردم آسیب دیده بکاهند.

 

اما در این میان، برخی دولتمردان از فرصت سوءاستفاده می کنند و با برآورد های کلی و ناقص به فکر دریافت اعتبار بیشتر برای وزارت خانه های متبوع خود هستند. در این باره باید گفت، تا کنون هیچ نهاد رسمی، میزان دقیق خسارات را اعلام نکرده، ولی برخی مسئولان و حتی نمایندگان از خسارات چند ده هزار میلیاردی سخن به میان می آورند.

 

جلال میرزایی، نماینده مردم ایلام اظهار داشت: مجلس باید بر پرداخت خسارت، نظارت جدی داشته باشد، یا خود اعتبارات را با توجه به گزارش های دقیق ـ که از سوی نهاد های مرتبط حاضر در مناطق سیل زده داده می شود ـ تعیین تکلیف کند.

 

این نماینده در پاسخ به این که گفته می شود، خسارت سیل بیش از ۵۰ هزار میلیارد است، گفت: این گزارش ها قابل اعتنا نیستند و حتی برآوردی که وزیر کشور گفته و اعلام کرده که میزان خسارت حدود ۳۲ هزار میلیارد است نیز درست نیست و نمی توان گفت، میزان حسارت دقیقا چه اندازه بوده است.

 

وی در این باره ادامه داد: اگر مجلس بخواهد در این مورد به وظیفه نظارتی خود عمل کند، باید گزارش دقیقی از مناطق سیل زده داشته باشد و مشخص شود، کجا خسارت و کدام بخش آسیب زیادی دیده. همچنین باید مشخص شود، کدام استان و شهرستان و یا کدام بخش دچار آسیب شده و چه میزان آسیب به آنجا رسیده است. پس از آن متناسب با میزان خسارت، اعتبار در نظر گرفته شود؛ بنابراین، اینکه وزیر بیاید و آمار کلی در اختیار مجلس گذارد و اعلام کند، ما فلان میزان خسارت دیده ایم، پس باید فلان مقدار به ما اعتبار بدهید، درست نیست.

 

وی همچنین افزود: در کشور های دیگر، زمانی که پارلمان می خواهد اعتباری تخصیص دهد، حتی روی یک دلار آن هم حساب می کند و از مسئولان مطالبه جدی کرده و پیگیری می کند تا پول در سر جای خود بنشیند و هزینه اضافه نشود.

 

وی در ادامه یادآور شد: به نظر من، شیوه برخورد با حوادث در کشور ما، به بازنگری نیاز دارد و مجلس هم باید مراقبت بیشتری داشته باشد و با ورود بموقع از هدر رفتن سرمایه ها جلوگیری کند، چون بار ها شده که ما اعتباراتی برای منطقه ای در نظر گرفته ایم، ولی زمانی که به شهرستان مراجعه می شود، می بینیم پولی به دست خسارت دیده اصلی نرسیده است. معمولا این گونه است که ما یک چیز کلی را در مجلس تصویب می کنیم، ولی به جای اینکه اعتبارات به محل خسارت اختصاص داه شود، از جا های دیگر سر درمی آورد. به نظر من، باید تعریف دقیقی از خسارات و میزان آن داشته باشیم و برآورد هایی که می شود، اختصاصی و جزئی باشد تا اعتبار آن تأمین شود.

 

وی گفت: اینکه گفته می شود، ۲۴ استان درگیر سیل بوده، درست نیست. واقعیت این است که در ۲۴ استان بارندگی داشتیم؛ اما چهار استان با سیل مواجه شده است. در این استان ها هم کل استان آسیب ندیده و چند شهر در هر استان دچار خسارت شده است.

 

گویا رقابتی میان وزرا برای گرفتن اعتبار به بهانه سیل ایجاد شده که همین خود باعث آسیب زیاد به کشور می شود.

 

برخی وزرا با بزرگ نمایی سیل به دنبال افزایش اعتبارات وزارت خانه های خود هستند؛ بنابراین، این تفکر اعضای هیأت دولت، تفکری اشتباه است و مجلس نباید بر پایه این برآورد های کلی اعتباری به دولت بدهد. باید گفت، اعتبارات ما اندک است و بودجه سال ۹۸ بسته شده، ولی قرار است بخشی از اعتبارات از صندوق توسعه ملی پرداخت شود، حال آنکه خود این صندوق هم به دلیل برداشت ۲.۵ میلیارد دلار از آن با کمبود اعتبار روبه روست.

 

 

tabnak​.‎​ir