مجله سورنا: اخطار شدیداللحن نمایندگان به روحانی/ هزینه ابقای پوری حسینی برای دولت چیست؟ +اسناد

,سازمان خصوصی سازی,نامه نمایندگان مجلس به روحانی برای عزل پوری حسینی,اخبار سیاسی

مجله سورنا: اخطار شدیداللحن نمایندگان به روحانی/ هزینه ابقای پوری حسینی برای دولت چیست؟ +اسناد

چهل و سه تن از نمایندگان مجلس در نامه ای شدیداللحن خطاب به رییس جمهور و معاون اول خواستار برکناری پوری حسینی رییس سازمان خصوصی سازی شدند.

سازمان خصوصی سازی کشور و رئیس پرحاشیه آن این روزها در صدر اخبار قرار دارند. ماجرای واگذاری هپکو و نیشکر هفت تپه گرفته تا واگذاری آلومینیوم المهدی و هزمزال و ماشین سازی تبریز؛ همگی مواردی بودند که باعث شد بارها و بارها نام سازمان خصوصی سازی و ابهامات موجود در آن به افکار عمومی کشیده شود.

 

عادل آذر رئیس دیوان محاسبات درباره عملکرد سازمان خصوصی گفته بود: «در واگذاری ها تخلفات عدیده مشاهده شده است. ارزش واقعی شرکت نفت کرمانشاه ۶۱۷ میلیارد تومان بود که ۱۹۹ میلیارد تومان یعنی کمتر از یک سوم ارزش واقعی واگذار شده است. شرکت های آلومینیم المهدی و هرمزال ۹۱۴ میلیارد تومان واگذار شده است در حالی که بعد از واگذاری ۳۴۶ میلیارد تومان جدید از دارایی ها و ارزش واقعی آن کشف شد که در واگذاری لحاظ نشده بود. همچنین در واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان نیز تخلف عدیده و جدی مشاهده می شود؛ ارزش واقعی این شرکت ۴ هزار میلیارد تومان بود، اما به متقاضی ۱۸۵۰ میلیارد تومان دادند. ماشین سازی تبریز در سال ۹۴، ۶۱۱ میلیارد تومان ارزش گذاری شد، در واگذاری ها هر شش ماه باید شرکت ها ارزش گذاری شوند چرا که ارزش آن تغییر می کند، اما سال ۹۶ این شرکت با همان مبلغ سال ۹۴ واگذار شد.»

 

تخلفات و ابهامات موجود در روند واگذرای ها باعث شده بود نمایندگان به دنبال برکناری میرعلی اشرف پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی باشند.  در مجلس گذشته احمد توکلی اسناد مختلفی از واگذاری آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال منتشر کرده بود و خواهان رسیدگی به موضوع شد. نمایندگان مجلس دهم در موارد مختلف به خاطر نحوه واگذاری ها به وزیر اقتصاد تذکر داده بودند و نتیجه ای نگرفته بودند.

 

روز گذشته احمد علیرضابیگی نماینده تبریز به رویداد۲۴ گفته بود وزیر اقتصاد پیش از گرفتن رای اعتماد قول داد پوری حسینی را برکنار کند اما به نظر می رسد زور دژپسند به رئیس سازمان خصوصی نمی رسد چون او قبلا رئیس ستاد روحانی بوده است.

 

نمایندگان مجلس در آخرین اقدام نامه ای شدیداللحن خطاب به رئیس جمهور و معاون اول تهیه کرده اند که در آن گفته شده «بزرگترین فساد اقتصادی در دولت روحانی تحت عنوان خصوصی رخ داده است.»

 

در تذکر نمایندگان مجلس از «خسارت ده ها هزار میلیاردی پوری حسینی» سخن گفته شده و تهیه کنندگان آن از واژه «غارت اموال ملت» استفاده کرده اند.

 

به نظر می رسد هزینه حضور پوری حسینی در دولت، بیشتر آن چیزی است که تصور می شود؛ چه اینکه در تذکر شدید نمایندگان، نام اعضای هر سه فراکسیون مجلس اعم از اصولگرایان و اصلاح طلبان دیده می شود. در میان امضاها، اسامی چهره های اصولگرا همچون عامر کعبی، محمدمهدی زاهدی ابوالفضل ابرترابی، احمد سالک، احد آزادیخواه، سید کاظم دلخوش و همچنین اصلاح طلبانی مانند علیرضا محجوب، جلال محمودزاده و نورمحمد تربتی نژاد دیده می شود.

 

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص برکناری پوری حسینی از ریاست سازمان خصوصی سازی به رییس جمهور تذکر دادند و برابر ماده۲۰۸ ایین نامه داخلی مجلس تذکر را ابلاغ و خلاصه آن را در جلسه علنی قرائت کردند.

 

در تذکر مجلس یه رییس جمهور آمده است؛ با وجود تشکیل پرونده کیفری و ممنوع الخروج شدن میرعلی اشرف پوری حسینی از ریاست سازمان خصوصی ساز،ی علت ممانعت شما و اقای جهانگیری از عزل ایشان چیست؟

,سازمان خصوصی سازی,نامه نمایندگان مجلس به روحانی برای عزل پوری حسینی,اخبار سیاسی
,سازمان خصوصی سازی,نامه نمایندگان مجلس به روحانی برای عزل پوری حسینی,اخبار سیاسی