مجله سورنا: برنامه گفت وگوی ویژه خبری امشب با موضوع رمز عبور از تنگناهای اقتصادی برگزار شد.

,تحریم،صادرات غیرنفتی،تجارت خارجی

مجله سورنا: رشد ۱۴ درصدی صادرات محصولات پتروشیمی/ میزان فروش میعانات گازی کاهش یافته است

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری ۲۳ اسفندماه به بررسی روش‌های عبور از تنگناهای اقتصادی پرداختند.

محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت در ابتدای این برنامه با اشاره به آمار تجارت خارجی گفت: در خصوص آمار تجارت صادرات غیر نفتی در ۱۰ ماهه اول سال جاری روند رو به رشدی را شاهد هستیم، آمار صادرات غیرنفتی در ۱۱ ماه با کاهش روبه‌رو بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۵ صدم درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از شاخص‌های اقتصادی در اثر تحریم‌ها آسیب دیدند، افزود: تحریم‌ها بیشترین دلیل کاهش صادرات غیرنفتی در ۱۱ ماه گذشته بوده است. بیشترین کاهش صادرات غیرنفتی متوجه میعانات گازی است که نزدیک به چهل درصد در این بخش افت داریم، وضعیت صادرات در بخش اقلام پتروشیمی و کشاورزی خوب بوده و در بحث اقلام مختلف نزدیک دو درصد رشد داشتیم.

مودودی با اشاره به اینکه در بحث صادرات پتروشیمی ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته‌ایم گفت: در دنیا ۷۰ سال است که ممنوعیت تجارت کالاها ممنوع اعلام شده است اما ما در شرایط خاصی به سر می بریم، در زمان رییس جمهور قبلی آمریکا اوباما به خاطر این که می گفتند تعهدات بین المللی را رعایت نمی کنیم مقصر شناخته می‌شدیم،  امروز  نیز به دلیل این که این تعهدات را رعایت کرده ایم تنبیه می شویم.

سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به این که به گونه‌ای عمل کردیم تا فشاری را که امروز بر روی لاستیک داریم بر روی باطری نداشته باشیم اظهار کرد: باید در جهت تولید داخلی و ارزش افزوده بیشتر مدیریت داشته باشیم؛ بخش عمده‌ای از مواد خام به صورت یارانه‌ای است که باید ممنوع می‌کردیم. لذا بخش عمده‌ای از ممنوعیت‌ها مربوط به اقلام یارانه‌ای است، نظر ما به عنوان سازمان توسعه تجارت ممنوعیت نیست، ما بایستی به لحاظ آنچه که در قانون آمده است عمل کنیم، بالغ بر ۱۰ بار نامه‌نگاری کرده ایم که در شرایط خاصی هستیم و نباید ۱۰،۱۱ ماه در صف انتظار بانک بنشینیم.

وی با اشاره به اینکه تنظیم بازار داخل برای ما از اهمیت و اولویت ویژه‌ای برخوردار است افزود: بخشی از وظایف به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده و این دوپارچگی و دوگانگی‌ها مشکلاتی را در مدیریت به وجود آورده است؛ لذا باید یکپارچگی ایجاد شود تا شاهد مدیریت بهتر اوضاع باشیم، ما موافق نیستیم که کارنامه ما موفق بوده است پس باید در چارچوب قوانین حرکت کنیم.

در حال تکمیل ....