مجله سورنا: شگفتی عضو کمیسیون اجتماعی از اظهارات رئیس جمهور:

دستور رئیس جمهور بر واگذاری شرکت های شستا خلاف قانون اساسی است/ دلیل اصرار بر خصوصی سازی های بی حساب و کتاب چیست؟

,علی کرد,بررسی شرکت های شستا,مجلس

مجله سورنا: دستور رئیس جمهور بر واگذاری شرکت های شستا خلاف قانون اساسی است/ دلیل اصرار بر خصوصی سازی های بی حساب و کتاب چیست؟

علی کرد با تاکید بر اینکه وظیفه نمایندگان مجلس نظارت بر اجرای درست قانون اساسی است، گفت: دستور رییس جمهور بر واگذاری شرکت های شستا خلاف قانون اساسی است.

به گزارش ایلنا، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر واگذاری شرکت های شستا به بخش خصوصی گفت: از رییس جمهور تعجب می کنیم که چگونه می خواهد شرکت هایی که دولتی نیست و تعلق به بخش خصوصی دارد را خصوصی سازی کند.

 

علی کرد با اشاره به اینکه ابلاغیه اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری بر توجه به بخش خصوصی و تعاونی تاکید دارد، گفت: بر اساس این ابلاغیه می بایست شرکت های دولت به بخش خصوصی واگذار شود اما اینکه رییس جمهور در جمع مدیران وزارت کار بر واگذاری بنگاه های شستا تاکید می کند، درست نیست زیرا سازمان تامین اجتماعی بخش دولتی نیست که بخواهیم شرکت های آن را واگذار کنیم.

 

وی با تاکید بر اینکه وظیفه نمایندگان مجلس نظارت بر اجرای درست قانون اساسی است، گفت: دستور رییس جمهور بر واگذاری شرکت های شستا خلاف قانون اساسی است.

 

نماینده خاش و میرجاوه از نبود زیرساخت برای واگذاری شرکت های بزرگ به بخش خصوصی خبر داد و گفت: امروز امکان واگذاری شرکت های شستا به بخش خصوصی وجود ندارد زیرا این شرکت ها بزرگ است و بخش خصوصی ای که بتواند مبالغ بالا بابت خرید این شرکت ها بپردازد، مشاهده نمی شود.

 

وی با اشاره به اینکه امروزه شرکت های زیرمجموعه شستا در ایجاد اشتغال و رفع بیکاری نقش پررنگی داشته است، گفت: متاسفانه تاکنون خصوصی سازی ها به شکست منجر شده و هر بنگاه اقتصادی دولتی که به بخش خصوصی واگذار شده، به دلیل آنکه نظارت لازم بر ادامه فعالیت آنها صورت نگرفته، ورشکست شده اند و کارشان به تعطیلی و بیکاری کارگران منجر شده است.

 

کرد با تاکید تاکنون خصوصی سازی ها به بیراهه رفته است، گفت: وقتی تجربه خصوصی سازی با شکست روبرو شده چه دلیلی وجود دارد که این همه بر خصوصی سازی های بی حساب و کتاب اصرار می شود؟!

 

وی با اظهار مخالفت شدید با خصوصی سازی، تاکید کرد: اکنون شرکت های شستا اشکالاتی در مدیریت دارد اما مسیر درستی را طی می کنند و باعث رونق اقتصادی هستند. نگرانی ما از این است که با آغاز خصوصی سازی، این شرکت ها نیز به مرز بحران و نابودی برسند.

 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه شرکت های شستا هیچ ربطی به دولت ندارند، گفت: از وزارت کار و رییس جمهور تقاضا داریم در مسیر خلاف قانون گام برندارند زیرا مجلس نمی تواند در این زمینه سکوت کند و ناچار به ورود به خصوصی سازی های غیرقانونی اموال خود خواهد شد.

 

وی از دولت خواست برای خصوصی سازی در هر زمینه ای از طریق مجلس شورای اسلامی وارد عمل شود و افزود:  دولت می تواند با ارایه لایحه ای به مجلس، روند خصوصی سازی را در کمیسیون اجتماعی به بررسی بگذارد تا ببینیم آیا امکان خصوصی سازی شستا وجود دارد یا ندارد. در آن صورت کار قانونی انجام می شود.