مجله سورنا: متیس: تلاش های سازمان ملل در مواجهه با ایران ناکام مانده است

,صحبت های جیمز متیس در مورد آزمایش موشکی ایران,سیاست خارجی,آمریکا

مجله سورنا: متیس: تلاش های سازمان ملل در مواجهه با ایران ناکام مانده است

وزیر دفاع آمریکا در اظهاراتی واهی ایران را به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت متهم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از وزارت دفاع آمریکا، جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا در ادامه اظهارات واهی مایک پمپئو درباره نقض قطعنامه ۲۲۳۱  از سوی ایران، با ادعای اینکه دولت ایران به فکر منافع مردم خود نیست، عنوان کرد: آن ها اقدامات مداومی را اتخاذ می کنند که به بدتر شدن شرایط مردم خود منجر می شود.

 

وی در ادامه مدعی شد: تهدید از سوی ایران چندجانبه است. آن ها با این پرتاب موشک، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را که آن ها را از انجام اینگونه پرتاب ها بازمی داشت نقض کردند. به نظر می رسد که بهترین تلاش مان برای منصرف کردن ایران از حمایت از تروریسم همانند تلاش های سازمان ملل برای ممانعت از پرتاب موشک توسط ایران، ناکام مانده است.

 

وزیر دفاع آمریکا در ادامه با مقایسه ایران و کره شمالی افزود: در حال حاضر سطح تهدیدات استراتژیک ایران از کره شمالی کمتر است اما (این تهدیدات) در منطقه بسیار مهم می باشند. اگر با این تهدیدات مقابله نشود، می توانند گسترش یابند.

 

جیمز متیس در پاسخ خبرنگاری که درباره تمرکز دولت ترامپ بر روی ایران سوال کرد، گفت: بهترین راه مواجهه از طریق دیپلماسی است؛ اما زمانی که دیگر دپیماسی کارساز نباشد، باید هرچند کشوری که توانیم را در مقابل ایران با یکدیگر متحد کنیم.

 

وی با اشاره به حمایت معنوی ایران از حزب الله لبنان و بشار اسد، رئیس جمهور سوریه ادعا کرد که می بایست فتنه های خونین ایران را تحت کنترل درآورد.

 

متیس بار دیگر با ادعای واهی "ما با مردم ایران مشکل نداریم و مسئله ما با نظام ایران است"، نسبت به مسئله قتل جمال خاشقجی ابراز کرد: ما همه می خواهیم بدانیم که چه بر سر جمال خاشقجی آمد و چه کسانی در قتل وی دست داشتند. در همین حال، ما نمی توانیم از تهدید ایران علیه تمامی جوامع متمدن چشم پوشی کنیم.

 

وی در ادامه افزود: ما سند موثقی نداریم که نشان دهد ولیعهد (عربستان) در این قضیه دست داشته باشد. ما باید به تحقیق از همه کس و از تمامی جوانب این قتل ادامه دهیم و کسانی که دخیل بوده اند را پیدا کنیم اما این مسائل نباید سد راهمان برای مقابله با ایران شوند.