,مطبوعات،مجلس شورای اسلامی،هیئت نظارت،وزیر ارشاد

مجله سورنا: شکیبایی در گفت وگو با فارس مطرح کرد: برخورد ۲ گانه هیأت نظارت بر مطبوعات با رسانه ها

مجله سورنا: سردبیر روزنامه وطن امروز گفت: از جمله اولین رسانه هایی که فتنه علیه زوار عراقی را کلید زد سایت نزدیک به قائم مقام وزیر ارشاد بود.

رضا شکیبایی سردبیر روزنامه وطن امروز در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، درباره برخورد هیات نظارت بر مطبوعات با روزنامه وطن امروز و ارسال پرونده این روزنامه به دادسرا به خاطر تیتر گزارش تصویب CFT در مجلس شورای اسلامی گفت: پس از تصویب یک لایحه خلاف امنیت ملی در مجلس، حالا رسانه های منتقد نیز در دستور کار برخورد و تنبیه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در واقع به نظر می رسد نه تنها توصیه های دلسوزانه علما، مراجع تقلید، کارشناسان و اقتصاددانان درباره تبعات ضدامنیتی این لایحه شنیده نشد و CFT به تصویب رسید، بلکه حالا مشخص شده این جماعت حق انتقاد و اعتراض را نیز برای جامعه گسترده منتقدان به رسمیت نمی شناسند و صرفاً به خاطر استنباط از «استتار» یک مفهوم در تیتر «عابرباج» علیه رئیس مجلس، این گونه به خیال خود یک رسانه منتقد را تحت فشار قرار داده اند.

شکیبایی با اشاره به اینکه آستانه صبر حامیان دولت در هیات نظارت بر مطبوعات پس از آبروریزی های اخیر دولت بویژه در حوزه سیاست خارجی، بسیار پایین آمده است گفت: حتی مواردی مانند تیتر یک روزنامه را نیز که در انتقاد به رویه امتیازدهی به غرب از برجام تا CFT بوده تاب نمی آورند و با آن برخورد قهرآمیز و گازانبری می کنند.

وی افزود: با توجه به سابقه هیات نظارت در برخوردهای گزینشی و تضییق رسانه های منتقد دولت، اقدام هیات نظارت بر مطبوعات علیه روزنامه های «وطن امروز» و کیهان، به واسطه ترکیب اعضای آن، یک رفتار کاملا سیاسی و جناحی است.

سردبیر روزنامه وطن امروز گفت: تیتر «وطن امروز» درباره تصویب لایحه CFT در مجلس، در واقع اشاره به یک فرآیند و شبکه تصمیم گیری در کشور بوده است که محصول آن امتیازدهی یا به قول عامیانه تر باج دهی به غرب با هدف رفع بهانه های آنهاست.

وی تصریح کرد: این البته موضوع پنهانی نیست. رویکرد و راهبرد مشترک دولت و اکثریت مجلس در اعتماد به غرب و به دنبال آن دادن امتیازهای بی شمار هم در ماجرای برجام و تصویب 20 دقیقه ای آن در مجلس و همین طور درباره لوایح مربوط به FATF کاملاً آشکار شده است.

سردبیر روزنامه وطن امروز گفت: در عکس منتشرشده در صفحه یک «وطن امروز» مورخ دوشنبه 16 مهرماه نیز هم علی لاریجانی و هم محمدجواد ظریف به تصویر کشیده شده بودند تا مشخص شود منظور یک شخص نیست، بلکه یک رویه است.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از عبارت «عابر» در تیتر روزنامه، به واسطه ماهیت لایحه CFT بوده است. آنگونه که حامیان این لوایح تبلیغ می کردند این لایحه منجر به عادی شدن مناسبات بانکی ایران و اتصال ایران به شبکه جهانی بانکی می شود. با این حال، اما به اعتقاد «وطن امروز»، این لایحه صرفاً کانال و مجرای امتیازدهی ایران را بزرگ تر و عمیق تر کرده است.

شکیبایی گفت: به عبارتی مفهوم و منظور «عابرباج» آن است که ایران به شبکه شتابی وصل شده که خروجی آن دادن امتیاز یا به به قول عامیانه تر باج است. «وطن امروز» برای آنکه نشان دهد تصویب CFT منجر به روان شدن مناسبات بین المللی بانکی ایران نمی شود، جمله محمدجواد ظریف را که گفته بود نه او نه حسن روحانی تضمینی نمی دهند الحاق ایران به CFT مشکلات بانکی را حل کند به عنوان تیتر دوم خود و در کنار تصویر ظریف منتشر کرد.

وی عنوان داشت: تیتر «ظریف: تضمین نمی دهیم» در واقع تاییدی است بر منطق و استدلال «عابرباج». یعنی آنکه خود وزیر امور خارجه نیز اذعان دارد تصویب CFT منجر به گشایش های اقتصادی نمی شود. اینها تکنیک های اولیه فعالیت ژورنالیستی است و به نظر می رسد اعضای هیات نظارت باید نسبت به این بدیهیات ژورنالیسم احاطه داشته باشند.

سردبیر روزنامه وطن امروز گفت: البته برخی اعضای هیات نظارت بر مطبوعات خود فعالیت و سابقه رسانه ای دارند و قاعدتاً با این بدیهیات آشنا هستند. پس دلیل رفتارهایشان در مجازات رسانه های منتقد چیست؟ آیا «استتار توهین به رئیس مجلس» صرفاً توجیهی برای فشار قضایی به رسانه منتقد دولت است؟

وی ادامه داد: اقدامات خصمانه هیات نظارت با «وطن امروز» پیش از این نیز بارها مورد اشاره قرار گرفته بود. شاید ماجرای شکایت هیات نظارت بر مطبوعات از روزنامه «وطن امروز» به خاطر انتشار مطلبی درباره ابوموسی اشعری نمونه واضحی از نحوه نگرش اکثریت دولتی این هیات نسبت به «وطن امروز» باشد. اسفندماه 1395 «وطن امروز» در یکی از صفحات داخلی خود گزارشی درباره خیانت های ابوموسی اشعری در دوران حکومت حضرت علی(ع) منتشر کرد و این گزارش با شکایت هیات نظارت بر مطبوعات مواجه شد!

شکیبایی گفت: شکایت هیات نظارت بر مطبوعات از «وطن امروز» به خاطر تیترهای «خبر مرگش» و «بیمار سعودی» که در واقع گزاره های خبری درباره شاهان سعودی بود نیز از مواردی است که با شکایت هیات نظارت مواجه شد و در واقع برنامه اکثریت دولتی این هیات برای رسانه های منتقد را فاش کرد.

وی تصریح کرد: مطالب «وطن امروز» درباره شاهان سعودی در اوج خصومت سعودی ها علیه ایران منتشر شد و این در حالی بود که رهبر انقلاب در همان برهه زمانی ادبیات صریحی درباره آل سعود مانند «شجره خبیثه ملعونه» به کار بردند. با این حال اما هیات نظارت که اکثریت آن را نزدیکان دولت تشکیل می دهند و سیاست دولت نیز تعامل و مماشات با سعودی بوده است، همچنان شکایت خود از «وطن امروز» را پیگیری کرد.

سردبیر روزنامه وطن امروز گفت: شکایت های عجیب دیگری نیز از سوی این هیات علیه «وطن امروز» ثبت شده که قاعدتا در آینده درس آموز خواهد بود. یکی دیگر از شکایت های محیرالعقول این هیات از «وطن امروز» نوشته ای با عنوان «روحانی فقط طالقانی، روشنفکر فقط جلال!» بود که صرفاً به دلیل حضور عبارت روحانی در این یادداشت، هیات نظارت بر مطبوعات آن را علیه حسن روحانی برداشت کرده و از «وطن امروز» به دادگاه شکایت برد! البته رویه و سیاست اکثریت دولتی حاضر در هیات نظارت علیه «وطن امروز» همچنان ادامه دارد.

وی افزود: به غیر از شکایت های مستمر و روتین هیات نظارت بر مطبوعات که در دادگاه تعیین تکلیف شده، در حال حاضر 9 پرونده جاری در دادسرای فرهنگ و رسانه علیه «وطن امروز» وجود دارد که هر 9 پرونده با شکایت هیات نظارت بر مطبوعات مطرح شده است. از سوی دیگر در حال حاضر 4 مورد از این شکایت ها از دادسرای فرهنگ و رسانه به دادگاه ارسال شده است.

شکیبایی گفت: این اقدامات هیات نظارت بر مطبوعات در حالی است که ترکیب فعلی این هیات در واقع موجب شده فضای رسانه ای فعلی به عنوان «بهشت فتنه گری» برای رسانه های حامی دولت و اصلاح طلب تلقی شود، به عنوان نمونه، در ماجرای اخیر فتنه گری برخی رسانه ها میان ملت های ایران و عراق که یک اقدام خلاف امنیت ملی بود و مورد تذکر شدید رئیس قوه قضائیه نیز قرار گرفت؛ چرا هیات نظارت بر مطبوعات با این رسانه ها برخوردی انجام نداد؟

وی بیان داشت: جالب است بدانید از جمله اولین رسانه هایی که فتنه علیه زوار عراقی را کلید زد سایت خبرآنلاین بود که در محافل رسانه ای آن را منتسب و نزدیک به حسین انتظامی (نماینده مدیران مسؤول در هیات نظارت بر مطبوعات و قائم مقام وزیر ارشاد) می دانند.

سردبیر روزنامه وطن امروز گفت: یا مثلاً روزنامه محمدعلی وکیلی نماینده مجلس به بهانه حمایت FATF   کاریکاتوری موهن و ضد ملی منتشر کرد، اما چرا از سوی هیات نظارت بر مطبوعات با این روزنامه برخوردی صورت نگرفت؟ آیا حضور مدیرمسؤول این روزنامه در هیات نظارت بر مطبوعات دلیل فراغ بال این روزنامه در اقدامات توهین آمیز است؟

انتهای پیام/