مجله سورنا: ۱۰۰ خودرو در محاصره سیل جاده راور-دیهوک/ رودخانه در بردسکن طغیان کرد

,سیل جاده راور-دیهوک,کرمان,حوادث طبیعی

مجله سورنا: ۱۰۰ خودرو در محاصره سیل جاده راور

فرماندار راور با اشاره به مسدود شدن جاده راور-دیهوک گفت: حدود ۱۰۰ خودرو در محاصره سیل جاده راور-دیهوک قرار دارند.

مالک اژدری در گفت وگو با تسنیم، در رابطه با آخرین وضعیت جاده راور-دیهوک اظهار داشت: در کیلومتر ۶۵ این محور عبور سیلاب شدید از روی جاده را داریم که به انسداد محور منجر شده است.

 

وی با بیان اینکه در کیلومتر ۹۹ این جاده نیز ریزش پل اتفاق افتاده است عنوان کرد: حدود ۱۰۰ خودرو بین دو محل حادثه دیده این جاده گیر افتاده اند و امکان تردد آنها وجود ندارد.

 

فرماندار راور با اشاره به اینکه از هلال احمر و نیروهای امدادی درخواست کمک شده است گفت: به احتمال زیاد راور-دیهوک فردا نیز بازگشایی نشود.

 

وی با بیان اینکه محور جایگزین برای مسافران در نظر گرفته شده است افزود: مسافرانی که قصد سفر به مشهد را دارند می توانند از مسیر جایگزین کرمان - یزد - طبس - دیهوک تردد کنند و امکان تردد در این مسیر تا اطلاع ثانوی وجود ندارد.

 

اژدری از آمادگی دستگاه های امدادی راور برای اسکان مسافرین در مهمانسراها، مدارس و سالن های ورزشی خبر داد و گفت: خودروهای متوقف شده و مسافران در راه مانده به دلیل سیلاب که از دیهوک به سمت راور در حرکت بوده در پایگاه هلال احمر دربند راور اسکان و بین آنها بسته های غذایی توزیع می شود.

 

 

۱۰ روستا در شهرستان شوش زیر آب رفت/ جاده ارتباطی ۱۸ روستا قطع است

نماینده مردم شوش در مجلس گفت: در شهرستان شوش به حدود ۲۵ روستا آب وارد شد که در ۱۰ روستا آب به حدود ۲ متر رسیده است و در ۱۵ روستا نیز آب بخش هایی از آن ها را احاطه کرده است.

 

وی افزود: در شهرستان شوش به حدود ۲۵ روستا آب وارد شد که در ۱۰ روستا آب به حدود ۲ متر رسیده است و در ۱۵ روستا نیز آب بخش هایی از آن ها را احاطه کرده است و وسایلی که مردم بر پشت بام ها گذاشتند به دلیل بارش باران دچار آسیب شد.

 

نماینده مردم شوش در مجلس با اشاره به بازسازی ۱۰۰درصدی برخی روستاها، عنوان کرد: قسمتی از جاده ارتباطی برخی روستاها به دلیل هدایت آب شکافته شد و اکنون حدود ۱۸ روستا جاده ارتباطی آن ها قطع است و به وسیله بالگرد و قایق های نیروی دریایی سپاه پاسداران به آن ها امدادرسانی می شود.

 

وی گفت: عمده معیشت مردم روستاهای شوش از کشاورزی و دامداری بود که به دلیل سیلاب از بین رفت.

 

نوری گفت: دو روستا در مسیر خسرج وجود دارد که از دولت درخواست شد که با توجه به گرمای روزهای آینده کانکس های برای مردم منطقه اختصاص دهند.

 

رودخانه در بردسکن طغیان کرد

فرماندار بردسکن گفت: به علت شدت بارندگیها که از ساعت ۱۲ امروز آغاز شده است عصر امروز رودخانه این شهرستان طغیان کرد.

 

وی ادامه داد: راه شهرستان بردسکن به شهر انابد هم به علت جاری شدن روان آبها مدتی بسته شد که با فروکش کردن روان آبها این مسیر نیز بازگشایی شد.

 

فرماندار بردسکن گفت: در حال حاضر مشکل خاصی در این شهرستان وجود ندارد و تاکنون گزارشی از تخریب منازل مسکونی اعلام نشده است اما از تمامی شهروندان می خواهیم در صورتی که کاری ضروری ندارند از رفت و آمد در داخل شهر خودداری کنند.

 

قاسم پور از شهروندان خواست از نزدیک شدن به محل عبور سیلاب و روان آبها خودداری کنند.

 

رئیس شورای شهر انابد هم از جاری شدن سیل در رودخانه فصلی ابتدای این شهر خبر داد.

 

علی محمد لقایی فردوسی گفت: ساعتی بعد از شروع باران در ساعت ۱۲ امروز چنان که پیش ازاین نیز پیش بینی شده بود سیل در رودخانه فصلی ابتدای شهر جریان پیدا کرد.

 

وی افزود: جریان سیل به قدری زیاد بود که پل ورودی شهر جوابگو نبود و آب از بالای پل سر ریز کرد و به انتهای سمت راست پل یعنی خروجی به سمت بردسکن خسارت وارد شد.

 

وی اضافه کرد: هم اکنون شهردار انابد و نیروهای شهرداری در محل حضور دارند و می کوشند وضعیت پیش آماده را مدیریت کنند.

 

بردسکن در فاصله ۲۷۳ کیلومتری مشهد قرار دارد و شهر انابد مرکز بخش انابد در شرق شهرستان بردسکن واقع است. 

 

 

۴۰ مورد آب گرفتگی در مشهد

معاون شهردار مشهد با اشاره به استمرار بارش های نسبتاً شدید در مشهد، افزود: بیش از هزار و ۷۰۰ نیرو با استفاده از ۱۷۰ دستگاه ماشین آلات و ادوات، ۱۱۰ دستگاه موتورپمپ سبک سیار و ۱۰ هزار کیسه شن برای آمادگی بیشتر در زمان بحران در نقاط موردنیاز سطح شهر جانمایی شد.

 

وی ادامه داد: با توجه به شدت و استمرار بارندگی و عدم جوابگویی ظرفیت کانال ها در برخی ساعات که باران ها شدید و رگباری بود،ضمن جاری شدن روان آب و تجمع آب در برخی معابر،نقاطی از سطح شهر دچار آب گرفتگی شد که با حضور عوامل خدمات شهری موارد مرتفع گردید و این فعالیت ها با توجه به استمرار بارندگی، تداوم دارد.

 

یعقوبی بیان کرد: در این مدت ۴۰ مورد عملیات توسط نیروهای آتش نشانی صورت گرفت،  که ۱۲ مورد آن مربوط به آب گرفتگی منازل، کارگاه و معابر بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه  با توجه به پیش بینی بارندگی، طی سه روز گذشته، نسبت به تخلیه چاه های جذبی، سپتیک ها و لایروبی و نظافت کال ها اقدام شده است، ابراز کرد: پنج مورد عملیات آتش نشانی برای رفع آب گرفتگی منزل، کارگاه و حاشیه یک مدرسه نیز صورت گرفته است.

 

سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد در خصوص هشدار تخلیه روستای اسماعیل آباد، ادامه داد: شهرداری با نصب بنر به اهالی منطقه هشدار داده و از آنان درخواست کرده که در صورت تشدید بارندگی منازل را ترک کرده و به جای مناسبی نقل مکان کنند.

 

وی بابیان اینکه تمهیدات لازم برای اسکان اضطراری از سوی مراجع استانی صورت می گیرد، اظهار کرد: شهرداری در حد بضاعت خود، سوله های بحران و سالن های ورزشی را برای اسکان اضطراری در اختیار مردم می گذارد.

 

سرپرست خدمات شهری شهرداری مشهد بابیان اینکه دو مورد فرورفتگی که اخیراً اتفاق افتاده، رفع شده است، اضافه کرد: با توجه به حفاری شرکت های خدماتی و نفوذ آب باران به داخل زمین، این اتفاق ممکن است در نقاط دیگری رخ دهد.