مجله سورنا: آتش سوزی در کوه های بهبهان مهار شد

,علت آتش سوزی مراتع اطراف بهبهان,اخبار حوادث,بررسی حوادث در بهبهان

مجله سورنا: آتش سوزی در کوه های بهبهان مهار شد

فرماندار بهبهان گفت: کوه های تنگ بن تا بالنگستان در سه نقطه یعنی کیلومترها به صورت وسیع و گسترده در آتش می سوزند بطوریکه حجم وحشتناک آتش از خیابان های شهر بهبهان معلوم است.

محمد حری در گفت وگو با تسنیم اظهار داشت: تمامی امکانات برای مهار آتش بسیج شده اما به دلیل صعب العبور بودن منطقه دسترسی به آن سخت است.

وی افزود: یکی از نقاط آتش سوزی مربوط به منطقه ای در کهگیلویه و بویر احمد بوده و هنوز وارد استان نشده اما با توجه به وزش باد احتمال ورود آتش به بهبهان وجود دارد.

فرماندار بهبهان بیان کرد: این آتش سوزی نزدیک به منطقه تشان و در کوه های تنگبن رخ داده که علت آن در دست بررسی است اما برای جلوگیری از سرایت آتش به بهبهان نیروهای محلی، گروه های مردم نهاد، بسیج، هلال احمر، منابع طبیعی و دیگر نیروها یه منطقه اعزام شده اند.

وی از وقوع آتش سوزی دیگری در منطقه خاییز براثر رعد و برق خبر داد و گفت: این آتش سوزی تا حدودی وارد جنگل های بهبهان در منطقه خاییز شده است و نیروهای امدادی و عملیاتی  به این منطقه نیز اعزام شده اند.

فرماندار بهبهان عنوان کرد: درخواست اعزام بالگرد داده شده اما با توجه به تاریکی شب امکان استفاده از آن نیست اما اگر وضعیت شدت پیدا کند فردا صبح بالگرد آب پاش به منطقه اعزام می شود.

حجم آتش وحشت ناک است

یکی از افراد محلی در تماس تلفنی با تسنیم تصریح کرد: کوه های تنگ بن تا بالنگستان در سه نقطه یعنی کیلومترها به صورت وسیع و گسترده در آتش میسوزند بطوری که حجم وحشتناک آتش از خیابان های شهر بهبهان معلوم است.

وی این آتش سوزی را بی سابقه خواند و ادامه داد: نیاز به اقدامات فوری شورای مدیریت بحران استان های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد است زیرا کوه های خائیز، بدیل، کوه حاتم و تنگ بن در آتش وسیع می سوزند و حجم آتش سوزی به اندازه ای زیاد است که استفاده از هواپیما و بالگرد آب پاش در اولویت است.

با روشن شدن هوا عملیات امدادی از سر گرفته می شود

حسین مرشدبهبهانی در گفت وگو با تسنیم در بهبهان اظهار داشت: از ساعت ۱۸ روز پنجشنبه بعد از صاعقه های شدید، درختان و مراتع کوه های اطراف بهبهان از بخش تشان(کوه حاتم و تنگ بن) تا منطقه خائیز، روشمهر و تنگ تکاب دچار آتش سوزی شدند که به دلیل وزش باد شدید حریق گسترده تر شده است.

وی افزود: به دلیل آتش سوزی و حریق شدید در قله کوه، دسترسی زمینی نیروهای امدادی به منطقه با مشکل روبه رو شده است که نیروهاى امدادی اعم از محیط بانی، منابع طبیعى، هلال احمر، هیئت کوهنوردی و افراد محلی در حال حاضر به اطفاء حریق پرداخته اند.

سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان بهبهان بیان کرد: قرار است با روشن شدن هوا، بالگرد آب پاش از استان کرمانشاه به شهرستان بهبهان اعزام شود و در حال حاضر تیم های امداد و نجات جمعیت هلال احمر بهبهان نیز برای پشتیبانی از عملیات و اطفاء حریق در منطقه حاضر شده اند.

بر اساس خبرهای واصله برای جلوگیری از این آتش سوزی از سوی ستاد مدیریت بحران استان خوزستان به فرمانداری بهبهان، اداره کل منابع طبیعی، هلال احمر اعلام آماده باش شده است و به منظور جلوگیری از گسترش آتش یک فروند بالگرد از مرکز فرماندهی اطفای حریق وزارت دفاع درخواست داده شده که صبح جمعه به منطقه اعزام می شود.

آتش سوزی در کوه های بهبهان مهار شد

کیامرث حاجی زاده روز جمعه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در پی وقوع آتش سوزی در منطقه خائیز و تنگه بن بهبهان با تلاش نیروهای محلی، اداره کل منابع طبیعی، فرمانداری شهرستان و… آتش در بخش خوزستان کنترل شد.

وی افزود: تلاش برای مهار آتش در بهبهان در حال انجام است و در بخش کهکیلوله و بویر احمد نیز عملیات اطفا در دست اقدام است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان ادامه داد: یک دستگاه بالگرد در منطقه در حال عملیات است و بالگرد آبپاش نیز به منظور لکه گیری قرار است به منطقه اعزام شود.

وی یادآور شد: از روز گذشته به دستگاه های متولی در شهرستان آماده باش اعلام شده و شورای هماهنگی مدیریت بحران در منطقه تشکیل شده است همچنین مدیران دستگاه های متولی در منطقه حاضر هستند.