مجله سورنا: نماینده معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی همزمان با برگزاری پنجمین اجلاس هیئت رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، پیشنهاد هایی را در این اجلاس مطرح کرد.

,پنجمین اجلاس هیئت رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه،صنایع دستی،پیشنهاد

مجله سورنا: توسعه شهر های جهانی صنایع دستی نام پیشنهادی برای ۲۰۱۹

به گزارش حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، ویدا توحدی نماینده معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، در این اجلاس پیشنهاد‌هایی را مطرح کرد که با تعدادی از آن‌ها موافقت شد و تعدادی برای تصمیم گیری نهایی به جلسات آتی موکول شد.

توحدی در این اجلاس با بیان این که پیش از هرچیز، به عنوان کشوری پیشتاز در زمینه صنایع دستی اعلام می داریم علاقمند به میزبانی سی و هشتمین مجمع عمومی در شهر شیراز هستیم، گفت: همچنین مفتخریم اعلام کنیم آمادگی برای میزبانی مجمع شهرداران شهر‌های جهانی صنایع دستی را در شهر سیرجان خواهیم داشت.

او پیشنهاد داد: با توجه به اهمیت شهر‌های جهانی صنایع دستی و مهم بودن ثبت آنها، پیشنهاد می کنیم این مبحث در وبسایت مربوطه  مشخص شود. به عنوان مثال، گزینه جداگانه‌ای جهت دسترسی به این قسمت در صفحه اصلی سایت لحاظ شود، زیرا در حال حاضر یافتن آن در وبسایت مربوطه مستلزم جستجوی زیادی است.

توحدی در ادامه گفت: افزایش ارتباطات بین هنرمندان کشور‌ها از طرق مختلف باعث ازدیاد هنرمندان کارآزموده خواهد بود. این قضیه قبلا در زمان آموزش حصیر بافی توسط چینی‌ها برای هنرمندان ایران عملی شده و بازخورد خوبی داشته است. به عنوان مثال کشور ما می تواند در آینده به آموزش هنر باتیک به هنرمندان بپردازد. همچنین، اضافه کردن بخش ویژه مدرسین هنر‌های صنایع دستی از کشور‌های عضو در وبسایت می تواند در یافتن افراد مورد نیاز کمک شگرفی کند.

ایده خواهر خواندگی شهر‌ها مانند نمونه مطرح اصفهان- فلورانس یکی دیگر از پیشنهاد‌های نماینده معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در این اجلاس بود که این پیشنهاد می تواند در زمینه شهر‌های جهانی نیز مورد استفاده قرار گیرد. راه دیگر پیشنهادی، امضا تفاهمنامه همکاری مابین شهر‌هایی با صنایع دستی مشابه است.

توحدی همچنین پیشنهاد داد، بازارهای جهانی صنایع دستی مانند بازار سعد السلطنه قزوین به عنوان عرصه جدیدی ثبت شوند.

او تصریح کرد: به نظر میرسد داده آماری شفافی درباره بسیاری از مباحث حیاتی وجود ندارد تا مشخص کند چه تعداد رشته صنایع دستی، چه تعداد کشور عضو، و یا هر داده مربوط دیگری وجود دارد تا بتوان بر اساس آن تحقیق و یا مقایسه انجام داد.

توسعه شهر‌های جهانی صنایع دستی نام پیشنهادی برای ۲۰۱۹، یکی دیگر از موضوعاتی بود که نماینده معاونت صنایع دستی ایران در اجلاس آن را اعلام کرد.

توحدی همچنین گفت: با توجه به اشتراکات فرهنگی، مذهبی، تاریخی و زبانی میان ایران و جمهوری‌های آسیای مرکزی می توان گفت ادغام آن‌ها با دفتر حوزه غرب آسیا می تواند نتایج مثبتی در آینده برای هردو حوزه داشته باشد.

انتهای پیام/