مجله سورنا: چند کتاب تازه منتشر شد

,اخبار فرهنگی,مجموعه شعر ارتکاب دوستت دارم,نمایشنامه گربه روی شیروانی داغ

مجله سورنا: چند کتاب تازه منتشر شد

کتاب «محمد مقدم: شاعر و زبان شناس» از کامیار عابدی، مجموعه شعرهای «ارتکاب دوستت دارم» از نظر احمدی و «تناهی» از روزبه سوهانی، ترجمه نمایشنامه «گربه روی شیروانی داغ» از تنسی ویلیامز و داستان بلند «مِندَر» از ملیحه وفامهر به تازگی منتتشر شده اند.

به گزارش ایسنا، «محمد مقدم: شاعر و زبان شناس» نوشته کامیار عابدی در ۲۱۷ صفحه با شمارگان ۳۳۰ نسخه و قیمت ۲۷ هزار تومان در نشر مروارید منتشر شده است.

 

محمد مقدم: شاعر و زبان شناس، در آئینه یادها و آرا، شعرها (دفتر «راز نیمشب»، دفتر «بانگ خروس» و منظومه «بازگشت به الموت») و تحلیل های زبان شناختی بخش های مختلف این کتاب هستند.

 

در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: دکتر محمد مقدم (۱۲۸۷-۱۳۷۵) استاد زبان های ایران قبل از اسلام و بنیادگذار رشته زبان شناسی در دانشگاه تهران، در سال های ۱۳۱۳-۱۳۱۴ سه دفتر از شعرهای نوگرایانه اش را، که در همان دوره سروده بود، منتشر کرد.

 

این دفترها با توجه به خروج این شاعر از هنجارهای موسیقیایی و محتوایی شعر سنتی، از نظر تاریخ شعر نو در ایران بسیار اهمیت دارد.

 

در کتاب حاضر، علاوه بر نقل متن کامل دفترهای سه گانه محمد مقدم، زندگی، آثار و سروده هایش شناسایی و تحلیل شده است.

 

منتخبی از آرای شماری از زبان شناسان، ادیبان و شاعران درباره او از دیگر فصل ها این کتاب است.

,اخبار فرهنگی,مجموعه شعر ارتکاب دوستت دارم,نمایشنامه گربه روی شیروانی داغ

 

همچنین ترجمه نمایشنامه «گربه روی شیروانی داغ» از تنسی ویلیامز با ترجمه پرویز ارشد در ۱۴۳ صفحه با شمارگان ۵۵۰ نسخه و قیمت ۲۰ هزار تومان در نشر یادشده عرضه شده است.

 

در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: درونمایه اصلی این نمایشنامه، ملودرامی است که در یکی از ایالات جنوبی آمریکا اتفاق می افتد که در این کتاب مردمانش با خرافات و اوهام، کینه توزی و حسادت و دروغ دست به گریبانند. با خانواده ای روبه رو می شویم که در پوششی از نیرنگ و تزویر و پنهانکاری از روبه رو شدن با حقیقت سخت می هراسند. اعضای خانواده با جبهه گیری خود، برای تصاحب املاک متعلق به پدر، چهارچنگولی با هم می جنگند تا پس از مرگ پدر قطعه بزرگ تری را برای خود جدا کنند و پدر خانواده بی آن که خود بداند به مرض سرطان مبتلا است و واپسین روزهای زندگی را می گذراند در این رویارویی دست بالا را می گیرد. اما سرانجام عشق پیروز می شود.

 

,اخبار فرهنگی,مجموعه شعر ارتکاب دوستت دارم,نمایشنامه گربه روی شیروانی داغ

دیگر کتاب نشر مروارید، داستان بلند «مِندَر» نوشته ملیحه وفامهر است که در ۸۶ صفحه با شمارگان ۵۵۰ نسخه و قیمت ۱۲ هزار تومان به چاپ رسیده است.

 

در نوشته پشت جلد کتاب عنوان شده است: یک روز روزه نگه دار و به غیر حیوانی افطار کن. مندری از خون کفتر سیاه بکش و در دل اون بنشین. پس طاس آبی نقش نکنده پیش روی خودت بگذار. این منتر رو زیر طاس بگذار و این ورد رو بر اون بخون.

 

«مندر» داستان زنی است عاشق اما گریزان و ترسان از همسر خود. او به زنانی برمی خورد دردمند همچون خودش و... . داستانی است که در تاریکی روشنی را می جوید و همان قدر از اندوه زنان می گوید که از زخم مردان نیز.

 

,اخبار فرهنگی,مجموعه شعر ارتکاب دوستت دارم,نمایشنامه گربه روی شیروانی داغ

مجموعه شعر کوتاه «ارتکاب دوستت دارم» سروده نظر احمدی دیگر کتاب این نشر است که در ۱۱۱ صفحه با شمارگان ۳۳۰ نسخه و قیمت ۱۵ هزار تومان منتشر شده است.

 

در معرفی این شاعر آمده است: نظر احمدی شاعر، نمایشنامه نویس و روزنامه نگار متولد ۱۳۶۴ در کرمان و دانش آموخته رشته های بازیگری و ادبیات دراماتیک است. از اوایل دهه هشتاد سرودن شعر آزاد و فعالیت در حوزه تئاتر و رسانه را به صورت جدی آغاز کرد و از همان زمان سروده ها، یادداشت ها و مقالاتش در نشریات مختلف به انتشار رشید. از مهم ترین ویژگی های آثار او به ویژه در حوزه شعر می توان به پیوند خوردن مفاهیم ظاهراً متناقضی همچون عشق و سیاست در بستر کلی متن اشاره کرد. در عاشقانه ترین سروده های او می توان رد پای مسائل اجتماعی را مشاهده کرد.

 

شعری از این مجموعه: من و تو

 

چون

 

دو نیمه یک پرتقال بودیم

 

و پرتقال

 

پرتقال خونی بود

 

,اخبار فرهنگی,مجموعه شعر ارتکاب دوستت دارم,نمایشنامه گربه روی شیروانی داغ

همچنین مجموعه شعر «تناهی» سروده روزبه سوهانی در ۸۳ صفحه با شمارگان ۵۵۰ نسخه و قیمت ۱۱۱ هزار تومان در نشر یادشده راهی بازار شده است.

 

در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: آدم ها آرام آرام به یکی از میلیون ها مدار زندگی عادت می کنند، درست مثل سیاره ای که در یک منظومه برای همیشه گرفتار شده باشد. بعد از آن روزها پشت روزها و سال ها پشت سال ها و اسم این دور باطل می شود تقدیر.

 

تا پیش از غروب بارانی سه شنبه، اول دی ماه ۱۳۸۸ من هم به مدار خودم عادت کرده بودم.

 

,اخبار فرهنگی,مجموعه شعر ارتکاب دوستت دارم,نمایشنامه گربه روی شیروانی داغ