مجله سورنا: مراسم تشییع و تدفین «محمد دبیرسیاقی» برگزار شد

,تشییع پیکر محمد دبیرسیاقی,صحبت های دوستان محمد دبیرسیاقی در مراسم تشییع پیکرش,عکس مراسم تشییع پیکر محمد دبیرسیاقی

مجله سورنا: مراسم تشییع و تدفین «محمد دبیرسیاقی» برگزار شد

پیکر آخرین بازمانده از شاگردان علامه دهخدا امروز از پژوهشکده دبیرسیاقی به سمت امامزاده حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) قزوین تشییع و در آرامستان بهشت حسینی این شهر به خاک سپرده شد.

به گزارش ایسنا، پیکر مرحوم سیدمحمد دبیرسیاقی امروز از مدرسه امید که امروزه به پژوهشکده دبیرسیاقی تبدیل شده است، با حضور مسئولان، استادان دانشگاه، دوستان و شاگردان این چهره ماندگار به سمت امامزاده حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) تشییع و در مقبره خانوادگی در بهشت حسینی به خاک سپرده شد.

 

در این مراسم محمدعلی حضرتی - مدیرکل میراث فرهنگی قزوین و از شاگردان دکتر دبیرسیاقی - با تشکر از حضور مردم قزوین در مراسم خاک سپاری گفت: بزرگانی مانند سید محمد دبیرسیاقی، چهره های تکرار نشدنی هستند.

 

حضرتی عنوان کرد: امیدواریم جوانان و علاقه مندان به ادبیات و فرهنگ و هنر این مرز و بوم با شناخت وی راهش را ادامه بدهند و در آینده شاهد ظهور چنین چهره هایی در کهن سرزمین قزوین باشیم.

 

چهره ای تکرار نشدنی است

قاسم انصاری که از دوستان سیدمحمد دبیرسیاقی است، در سخنرانی خود پس از خاک سپاری گفت: دکتر دبیرسیاقی استادی بی نظیر بود که نامش بر قله ادبیات ایران می درخشد.

 

وی ادامه داد: این بزرگ مرد در سال ۱۳۲۴ موفق به اخذ مدرک دکترا شد و در سال ۱۳۲۶ همکاری خود را با علامه دهخدا در تدوین لغتنامه آغاز کرد و همان گونه که گفته شد او چهره ای تکرار نشدنی است.

 

انصاری اظهار کرد: تمام آشنایان و دوستان دکتر نظم او در انجام کارها را تحسین می کردند و شیفته اخلاق و مهربانی او هستند، کسانی که از نزدیک استاد را دیده اند شهادت خواهند داد که او سمبل ادب و اخلاق بوده است.

 

دبیرسیاقی به فرهنگ و ادب ایران تعلق دارد

ناصر تکمیل همایون دیگر سخنران مراسم نیز سخنان خود را با این مصرع آغاز کرد که «از ملک ادب حکم گذاران همه رفتند» و ادامه داد: از بدو تأسیس تاکنون آنچه باعث تبلور قزوین شده است حضور شخصیت های فرهنگی و هنری است، قزوین آبادان نیست که نفت داشته باشد، همه ایران قزوین را با انسان های شریف فرهنگی می شناسند.

 

وی افزود: از دهه ۲۰ تاکنون ۳ ستاره درخشان در جهان ادب و فرهنگ طلوع کرده و به ادبیات این سرزمین خدمت کرده اند، مرحوم محمد قزوینی، مرحوم دهخدا و مرحوم سیدمحمد دبیرسیاقی که هر سه قزوینی بودند؛ بنابراین درگذشت دبیرسیاقی را نه فقط به اهالی قزوین بلکه به همه مردم ایران تسلیت می گویم.

 

تکمیل همایون اظهار کرد: دکتر فقط متعلق به قزوین نبود، بلکه به فرهنگ و ادب ایران تعلق داشت.

 

وی با اشاره به فضائل اخلاقی بیان کرد: ویژگی های خوب اخلاقی او بر کسی پوشیده نیست؛ دبیرسیاقی کسی بود که هیچ گاه کسی را ناراحت نکرد و زبانزد خوش رفتاری بود و شخصیت علمی و اخلاقی ویژه ای داشت.

 

تکمیل همایون با اشاره به مصرع «سر بنه آنجا که باده خورده ای» به تعلق خاطر سیدمحمد دبیرسیاقی به قزوین اشاره کرد و گفت: محمد دبیرسیاقی نسبت به قزوین و حفظ مواریث فرهنگی شهر حساس بود.

 

وی افزود: او زمانی که باغستان قزوین را در خطر دید، در راستای حفظ آن ایستادگی کرد و باوجود کهولت سن برای حفظ آثار تاریخی کهن سرزمین قزوین تلاش کرد.

 

این استاد دانشگاه در پایان گفت: ضایعه درگذشت این چهره فرهیخته را نه تنها به جامعه فرهنگی و ادبی قزوین بلکه باید به جامعه ادبی ایران تسلیت گفت.

 

طی مراسم خاک سپاری اقامه نماز بر پیکر استاد دبیر سیاقی توسط آیت الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین صورت گرفت.

 

زاهدی، استاندار قزوین و تنی چند از مسئولان استانی در این مراسم حضور داشتند. پیام تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز پس از مراسم خاکسپاری خوانده شد.

 

استاد محمد دبیر سیاقی، آخرین بازمانده از شاگردان علامه دهخدا، شانزدهم مهرماه سال جاری در سن ۹۹ سالگی به دلیل بیماری ناشی از کهولت سن در زادگاه خود قزوین درگذشت.

 

از این لغت شناس، پژوهشگر، شاعر و نویسنده قزوینی که در گردآوری لغت نامه دهخدا نقش داشته است، نزدیک به صد عنوان اثر ادبی و هنری منتشرشده است.