مجله سورنا: استاندار خوزستان:

از جیب مردم خرج می کنیم اما خدمات نمی دهیم

,نهمین کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان خوزستان,اخبار اجتماعی,انتقاد استاندار خزوستان از عدم ارائه خدمات به مردم

مجله سورنا: از جیب مردم خرج می کنیم اما خدمات نمی دهیم

استاندار خوزستان گفت: از جیب مردم خرج می کنیم اما خدمات نمی دهیم، این واقعا محل اشکال اساسی و مانعی جدی بر روند حرکتی ما است.

به گزارش فارس، نهمین کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان، صبح امروز با حضور استاندار و جمعی از مسوولین در سالن اجتماعات شهید رجایی استانداری برگزار شد.

 

شهرستان ها و استان را از این وضعیت خارج کنید

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در اشاره به بحث پسماندها در استان، اظهار کرد: بحث مدیریت پسماند یکی از چالش های حال حاضر استان و کشور می باشد و باید در این زمینه اقدامات مؤثرتر و کارآمدتری صورت بگیرد؛ علی رغم تذکرات مکرری که داده شده و سرمایه گذارانی که اعلام آمادگی کرده اند به علت رقابت های ناسالم بین مدیریت ها، این مسئله انجام نشده است.

 

وی افزود: هر شخصی در تلاش است که اجازه ندهد دیگری از او سبقت بگیرد و به همین علت نیز شهرداران مقداری از قدرت تصمیم گیری خود را از دست داده اند و نتیجه اش چیزی جز آسیب دیدن این مردم نیست.

 

شریعتی در رابطه با ناصحیح بودن تصمیم گیری ها، عنوان کرد: به علت اینکه تصمیم گیری ها درست انجام نمی گیرد، دفع پسماندها به روش غیربهداشتی رقم می خورد؛ اگر دوستان حوزه سلامت مقداری در این زمینه تمرکز کرده و در کارگروهی با مسوولیت معاونت عمرانی استانداری و با مشارکت تمام دانشگاه های سطح استان و همچنین درگیر کردن شهرداران، تصمیماتی گرفته و نقشه راه بدهند، در صورتیکه اقدامی انجام نشود ما برخورد خواهیم کرد.

 

وی افزود: این مطالب را به صورت منطقه ای در دستورکار خود قرار دهید و شهرستان ها و استان را از این وضعیت خارج کنید؛ زباله ها و پسماندهای پراکنده علاوه بر خدشه دار کردن چهره شهر، بهداشت و سلامت مردم را نیز به خطر می اندازد.

 

شریعتی در رابطه با وضعیت آب آشامیدنی، بیان کرد: از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۵، کل شبکه آب اصلاح شده ی استان، ۱۲۰۰کیلومتر است؛ یعنی به طور متوسط سالیانه ۵۰کیلومتر، شبکه های آب ما که بعضا قدمت ۴۰ساله دارد در حوزه شهری اصلاح شد.

 

وی افزود: تنها در سال های ۹۶ و ۹۷، بیش از ۵۸۰کیلومتر اصلاح شبکه آب را در حوزه شهری داشتیم؛ این شبکه ها فرسوده بودند و مشکلاتی را به بار می آورده از جمله آنها تاثیرات نامطلوب بر کیفیت آب و به خطر انداختن سلامت مردم بود که باعث شد این کار به طور جدی انجام شود؛ آبادان نیز یکی از فرسوده ترین شبکه های استان است که در دو دهه اخیر تنها ۱۲۰کیلومتر اصلاح شده بود اما در دوسال گذشته ۱۸۵کیلومتر اصلاح شد.

 

استاندار خوزستان تصریح کرد: ما نباید اجازه دهیم چراغ هایی که روشن شده و اقداماتی که در حال انجام است خاموش شود و این مسیری را که شروع کردیم ادامه دهیم؛ حجم قراردادهای ما در حوزه فاضلاب شاید بالغ بر هزار میلیارد تومان است؛ یک مقدار شرایط سخت شده است اما با چنگ و دندان در حال تلاش هستیم که بمانند و ادامه کار انجام شود؛ اینکه شبکه اصلاح شود اما سایر موارد انجام نشود و ما نتیجه مناسب و مطلوبی را دریافت نکنیم و آنچه خروجی آب است همچنان کیفیت مناسبی نداشته باشد معلوم می کند که کار مدیریتی ما اشکال دارد.

 

وی افزود: از جیب مردم خرج می کنیم اما خدمات نمی دهیم؛ این واقعا محل اشکال اساسی  و مانعی جدی بر روند حرکتی ما است؛ در آبفای روستایی اقدامات بسیار خوبی انجام شده است؛ در سال گذشته از محل صندوق توسعه، ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار در اختیار آبفای روستایی قرار دادیم که در تاریخ آبفا بی سابقه بوده است؛ امسال نیز حدود ۳۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه اعتبار گرفتیم؛ آبفای روستایی در سال های ۹۶ و ۹۷، حداقل سالیانه ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار داشته که بی سابقه است، پس انتظار است که وضع بهتر شود.

 

استاندار با مخاطب قرار دادن مسوول آبفای روستایی، ادامه داد: کار فیزیکی را شما انجام داده اید اما نتیجه به نسبت این هزینه در سطح انتظارات ما نیست؛ زحمات شما قابل تقدیر است اما طرح ها باید به گونه ای مدیریت و برنامه ریزی شود که آنچه محصول مسئله است به دست مشتری برسد؛ کمیته هایی با دانشکده ها تشکیل دهید و آنچه جمع بندی کردید در جلسه گزارش دهید که انجام شود؛ یک کار را به طور کامل انجام دهید که خدمت شما شایسته باشد.

 

شریعتی در حوزه امنیت غذایی، بیان کرد: با توجه به گرانی های اخیر حتما باید در این حوزه وقت بگذاریم و شورای سلامت نیز در این زمینه مقداری حساس تر عمل کند چرا که تهدیدی برای استان است و نگرانی هایی ایجاد می کند که اثر آن را در رشد جسمی و روانی نسل هایی که در سن رشد هستند بعدا خواهیم دید.

 

۱۰۰درصد جمع آوری زباله ها با ماشین آلات مجهز

منصور کتانباف، شهردار اهواز در رابطه با تامین اعتبارات، اظهار کرد: هنگامی که قرار است توسعه ای عملیاتی در شهر صورت بپذیرد؛ همچنان که هزینه های طراحی، پیمانکاری، مشاور و ...پرداخت می شود، باید به این باور برسید که دولت بنابر قانون مجاز نیست وجهی را پرداخت کند مگر برای موضوعات خاص؛ همه اقداماتی که انجام شده از منابع داخلی شهرداری است.

 

وی در رابطه با جمع آوری پسماند خانگی، بیان کرد: توانستیم ۱۰۰درصد جمع آوری را توسط ماشین آلات مجهز انجام دهیم؛ تمام ماشین های حمل زباله مجهز به جی پی اس هستند و در مانیتور به صورت مرتب کنترل می شوند.

 

کتانباف افزود: به جای انتقال پسماندها از ماشین های کوچک به تریلی های بزرگ روباز که در گذشته انجام می شد، دستگاه های محفظه دار جدیدی تعبیه کرده ایم که مشکلات گذشته از جمله ریختن شیرابه ها در معابر را به صورت کلی از بین برده است و امیدواریم در بحث تفکیک زباله از مبدا و پسماند هم گام برداریم که این کار را شروع کرده ایم و مهدکودک را به عنوان جامعه هدف قرار دادیم تا به سنین بالاتر آموزش های خانگی و چهره به چهره  در درب منازل در حال انجام است و امیدواریم در این مسیر نیز بتوانیم در یک زمان بندی مشخص این کار را به سرانجام برسانیم هرچند طبق قانون این پروژه تا به امروز باید تکمنیل می شد.

 

وی عنوان کرد: تاکید من بر این است که شهرداری در تمام زمینه ها نیاز به کمک دارد و انتظارات ما از دستگاه های حاکمیتی و دولتی است که در هزینه های خود، شهرداری را نیز ببینند تا ما نیز بتوانیم در زمینه سلامت شهر، همیار شما باشیم.