مجله سورنا: اقدام ونزوئلا برای بهبود اقتصاد: پایان کنترل تبادل ارز در بانک ها

,هوگو چاوز,لغو کنترل تبادل ارز خارجی در بانک ها,تبادل ارز در بانک های خصوصی

مجله سورنا: اقدام ونزوئلا برای بهبود اقتصاد: پایان کنترل تبادل ارز در بانک ها

ونزوئلا بعد از ۱۶ سال برای اولین بار کنترل تبادل ارز خارجی در بانک ها را لغو کرد اما برخی از ناظران چندان خوشبین نیستند که این اقدام بتواند به بهبود اقتصاد کشور کمک کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از آسوشیتدپرس، این اقدام در حالی از سوی دولت ونزوئلا انجام گرفت که تنها بخش کمی از مردم ونزوئلا به تبادل ارز در بانک های خصوصی در کاراکاس مبادرت می ورزند که می توانند از سیاست جدید بهره ببرند.

 

یکی از شهروندان ونزوئلا می گوید: ابر تورم ونزوئلا باعث شده است که بسیاری از مردم نتوانند دلار بخرند و تمرکز آنها بر خرید غذا است.

 

هم چنین آسدروبال اولیواروس، یک اقتصاددان اعلام کرد: برخی از موسسات خصوصی در انتقال بین المللی ارز خارجی دچار مشکل هستند، زیرا تحریم های آمریکا برای فشار آوردن بر دولت نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا باعث بروز موانعی در روند انتقال پول شده است.

 

وی ادامه داد: لغو کنترل تبادل ارز باید زمانی انجام گیرد که شرایط برای آن مهیا باشد.

 

کنترل تبادل ارز خارجی در سال ۲۰۰۲ توسط هوگو چاوز، رییس جمهور پیشین ونزوئلا اعمال شده بود.

 

دولت ونزوئلا در ماه اوت اقداماتی را برای کاهش کنترل های بانکی انجام داد تا مردم و شرکت ها بتوانند به خرید و فروش دلار بپردازند و به این ترتیب اقتصاد این کشور بهبود یابد، اما این تدبیر با موفقیت کمی همراه بود. در سال های گذشته تورم در این کشور بسیار افزایش یافته است و خرید و فروش دلار در بازار سیاه انجام می گیرد.

 

ونزوئلا با مشکل جدی مالی مواجه است، زیرا صادرات نفت این کشور به عنوان یکی از منابع اصلی تامین کننده ارز خارجی اش کاهش یافته است. صنعت نفت این کشور تحت تحریم های آمریکا و متحدان اش است.