Image result for ‫رابطه سوتین با سرطان سینه‬‎

مجله سورنا :  آیا از نظر پزشکی , سینه بند(سوتین) با سرطان سینه رابطه دارد . با ما همراه باشید تا فواید و مضررات بستن سینه بند (سوتین)را بررسی کنیم . امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده ببرید.

رابطه ی سینه بند با سرطان پستان زنان چیست ؟!

 

 

 

مناسب نبود اندازه ی سینه بند چه عواقب خطرناکی برای دختران و زنان می تواند داشته باشد ؟

استفاده از سینه بند نامناسب، عوارضی چون تنگی نفس، کمر درد، اختلال در گردش خون، گرفتگی عضلات و سندروم روده و بدتر از همه ی این ها، سرطان سینه دارد.

•    سرطان پستان

پژوهشی در کشور آمریکا که روی ۴۷۰۰ زن انجام شد، مشخص کرد که علائم بیماری سرطان سینه در زنانی که به مدت طولانی تری در روز از سینه بند استفاده می کنند، شایع تر است. در واقع، زنانی که سرطان سینه داشتند کسانی بودند که بیشتر از ۱۲ ساعت در روز از سینه بند استفاده می کردند.
پوشیدن سینه‌بند، جریان لنفی و شبکه ی داخلی رگ های زیر بغل را محدود می کند. سیستم لنفاوی سیستم زباله‌دانی بدن است که مایع لنفی را دور بدن گردانده و سموم و پسمانده ‌های سمی موجود در بافت ‌ها را جمع می کند و از بین می برد. با گذشت زمان، ضایعات سمی در بافت سینه جمع می شوند و محیطی برای ایجاد رشد سلول های سرطانی فراهم می آورند. جمع شدن مایع لنفی هم چنین ممکن است موجب بروز درد و کیست شود.
طی مطالعه ی دیگری، محققان ژاپنی دریافتند که پوشیدن سینه بند تنگ و تحت فشار گذاشتن بیشتر پوست، مانع افزایش هورمون ملاتونین در شب شده که از نظر پزشکان این روند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه می شود.

 

شواهدی هم وجود دارند که نشان می دهند سینه بند موجب بروز خطرات دیگری برای سلامتی می شود. در مطالعه ای که بر روی ۱۰۰ زن قبل از سن یائسگی انجام شد، از آن ها خواسته شد به مدت ۳ ماه سینه بند استفاده نکنند و بعد از آن ۳ ماه دوباره سینه بند بپوشند. در دوره ای که زنان سینه بند نمی پوشیدند، روزهای بدون درد، به میزان ۷% بیشتر شده بود. بعد از طی دوره ی پوشیدن سینه بند، شکایت از درد سینه و ناخوشی در زنان زیادتر شده بود.
اگرچه این مطالعه، ارتباط دقیقی بین پوشیدن سینه بند و بالا رفتن خطر سرطان سینه پیدا نکرد، اما مشخص شد که سرطان سینه در جوامعی که زنان آن کمتر از سینه بند استفاده می کنند کمتر است.

•    اختلال در تنفس

بر اساس یافته های پژوهشکده ای آلمانی، استفاده از سینه بند نامناسب که متناسب با سایز سینه نباشد، به استخوان ها و عضلات بدن فشار می آورد و موجب مشکلات تنفسی می شود. سینه بند های نامتناسب با سایز سینه، سفت و فنردار با فشار آوردن به قفسه سینه، نفس کشیدن را مشکل می سازند و به دیافراگم فشار وارد می کنند. تنفس از طریق عضلات فرعی انجام می شود که از مهره ی بالای گردنی شروع می شود و تا دنده ی بالا ادامه پیدا می کند. هنگام پوشیدن سینه بند تنگ، دنده های میانی قفسه سینه تحت فشار هستند و کار دنده بالایی در تنفس سخت می شود.
سینه بندهای ورزشی نیز اگر تمام مدت پوشیده شوند، ممکن است مشکلاتی برای تنفس ایجاد کنند. این سینه بندها طوری طراحی شده اند که هنگام ورزش سینه ها را در جای خود نگه دارند، اما نباید بیش از حد پوشیده شوند زیرا مضرتر از سینه بندهای معمولی هستند .

 

•    اختلال در هضم صحیح غذا بخاطر سوتین

سینه بندهای جدید و فانتزی چند برابر بیشتر از مدل های سنتی به قفسه سینه فشار وارد می کنند که این فشار حتی ممکن است روی هضم غذا نیز اثر بگذارد. به گزارش مرکز پژوهش آلمانی، بیماری سندروم روده و یبوست در نتیجه ی پوشیدن سینه بندهای نامناسب به وجود می آید که با ایجاد فشار بر روی دیافراگم در عمل هضم اختلال ایجاد می کند.

 

•     غدد پوستی با سوتین نامناسب

در بسیاری موارد، پوشیدن سینه بند تنگ منجر به ضایعات و غدد پوستی موسوم به لنفوم شده است. این مشکلات بر اثر قلاب پشت سینه بند و فرو رفتن آن در پوست ایجاد می شود. در انتخاب سینه بند دقت کنید که بند پشت آن پهن باشد و حداقل با ۲ عدد قلاب بسته شود و قلاب ها داخل لایه پارچه پوشانده شوند.

•     اختلال در فشار خون

سینه های بزرگ نیاز به نقطه ی اتکا دارند وگرنه ماهیچه های سینه برای نگه داشتن و حمایت آن ها تحت فشار قرار می گیرند. بیشترین نواحی مشکل زا، عضلات قفسه ی سینه هستند. بافت های عصبی عضلانی بازو نیز تحت فشار قرار می گیرند و در نتیجه خانم ها در بدن شان احساس درد و سوزن سوزن شدن می کنند.

بنابراین پوشیدن دائمی سینه بند ورزشی یا تنگ با فشاری که کش یا فنر به قفسه سینه وارد می کند، مشکلاتی در دستگاه گردش خون ایجاد می کند.
در واقع، خانم هایی که سینه های بزرگ دارند بیشتر سعی می کنند تا با فشار و سینه بند تنگ، سینه هایشان را بالا نگه دارند و نه با پوشیدن سینه بند متناسب سایزشان. فشار دائمی به قفسه سینه علاوه بر ایجاد اختلال در گردش خون، موجب آسیب رساندن به بافت های سینه نیز می شود.

 

•   کمر درد بخاطر سوتین نامناسب بر روی سینه ها

عضله ی ذوزنقه ای عضله ی تختی است که گردن را به شانه ها وصل می کند. مشخص شده است سینه بند هایی که بد طراحی شده اند و یا نامتناسب با سینه استفاده شده اند، نه تنها حمایت لازم را برای سینه فراهم نمی کند، بلکه عضله ی ذوزنقه را نیز تحت فشار قرار می دهد. در واقع این عضله برای تحمل وزن سینه کشیده می شود که منجر به درد شانه، کمر و گردن می شود.

•    با ابن همه عوارض ، بالاخره سوتین و سینه بند بپوشیم یا نه ؟چیکار کنیم ؟

انتخاب یک سینه بند نرم و لایه دار و متناسب با سایز سینه که بندهای سرشانه ی آن نیز پهن باشد و اندازه ی بند پشتی آن نیز مناسب باشد، چاره ی کار است.
اگر گودی سینه بند طوری باشد که سینه ها کشیده نشوند بیشترین حمایت را از سینه فراهم می شود. اگر سینه بندی پوشیده اید که برآمدگی سینه در بالای آن یا از پهلو ها بیرون زده است، سینه بند برای شما بسیار کوچک است.
دقت کنید که سینه بندی بخرید که بند های سرشانه آن مناسب اندام شما باشد و یا قابل تنظیم شدن باشد. سگک و قلاب بند پشتی نیز ۲ یا ۳ عدد باشد. بند پشتی کمربند نیز دقیقا باید در وسط کمر قرار بگیرد تا بتواند بیشترین کارایی را داشته باشد.

خوابیدن با سوتین خوب است یا بد؟

به عقیده ی برخی خوابیدن با سوتین موجب بروز مشکلات و بیماری های جدی برای سینه ها می شود از طرفی هم عده ای از خانم ها برای جلوگیری از افتادگی و بدفرمی سینه هرگز بدون سینه بند نمی خوابند . کدام یک صحیح است یا بهتر است بگوییم کدام یک برای سلامت سینه ها بهتر است؟خوابیدن با سوتین

 

استدلال های زیادی درباره ی مسئله ی خوابیدن با سوتین وجود دارد. در شرایطی که برخی از خانم ها سریعا نسبت به این مسئله عقب نشینی می کنند، سایرین بر این باورند که بستن سوتین و نگه داشتن سینه ها مانع از افتادگی آنها شده، ظاهر زیبایی به آنها می دهد و سربالا نگهشان می دارد. از طرفی مزیت ها و خطراتی هم پیرامون این مسئله مطرح است. در برخی تحقیقات آمده است که پوشیدن سوتین هنگام خواب می تواند به مرور منجر به سرطان سینه شود. اما به نظر شما کدام یک از این نظریات درست است؟

 

خوابیدن با سوتین موجب افتادگی و سرطان سینه می شود؟

نکات مهم درباره سلامت سینه زنان و خوابیدن با سوتین

یکی از محققان در این زمینه می گوید:هنوز هیچ دلیل مشخصی مبنی بر این مسئله به دست نیامده که آیا خوابیدن با سوتین مفید است یا مضر. افتادگی سینه یا تغییر در شکل و اندازه و فرم آن بنا به یک سری دلایل رخ می دهد؛ دلایلی مانند بارداری یا شیر دادن به بچه که به مرور زمان باعث این تغییرات می شود. یکی دیگر از این دلایل، مسئله ی جاذبه بوده و تنها راه جلوگیری از افتادگی به خاطر جاذبه، بستن سوتین است. سؤالی که در این باره مطرح می شود این است که آیا با علم به این قضیه، بستن سوتین مفیدتر خواهد بود یا نبستن آن؟ اگر سینه هایتان را با سوتین نگه دارید، مدت زمان بیشتری حالت سربالای خود را حفظ خواهند کرد. وقتی در انتهای روز سوتین خود را باز می کنید می بینید که آنها سربالاتر از زمانی هستند که صبح می خواهید آن را ببندید. سینه ی برخی از خانم ها هنگام خواب آنها را اذیت می کند بنابراین باید از سوتین استفاده کنند. حواستان باشد که اگر بستن مداوم سوتین مسبب انسداد رگ های لنفی می شود، باید ببینید که آیا علائم دیگری هم مانند ورم یا تجمع مایعات در آنها مشاهده می شود یا نه. ممکن است حتی تغییرات غیرسرطانی در اندازه و فرم رشته های لنفاوی ببینید که می تواند خطرناک باشد. اما هنوز شک و شبهه در این زمینه وجود دارد که آیا بستن سوتین مسبب این بیماری ها می شود یا نه.

وری از سرطان سینه نداشتند. شاید اغلب مقالات متقاعد کننده ای که تا کنون در ارتباط با سرطان سینه دیده شدهمربوط به پوشیدن سوتین باشد.

درمطالعاتی که در مورد سرطان سینه وارتباطش با سوتین در آمریکا انجام شده ، متوجه شده اند که زنان مبتلا به سرطان سینه سابقه ای در پوشیدن سوتین های تنگ ورزشی وطولانی مدت آنها داشته اند.

درحقیقت تقریبا تمام افرادی که سرطان سینه داشته اند بیش از 12 ساعت در روز سوتین پوشیده اند.

وقتی یک خانم سوتین تنگ ومحکم می پوشد ،سینه هایش را تحت فشار قرار می دهد،در نتیجه راههای لنفاوی سینه بسته می شود ونهایتا در آن ایجاد برجستگی می کند.این عامل باعث می شود مایعی که به تدریج انباشته شده است، متورم وحساس شده وبه شکل کیست در بیاید . ضمن این که سموم نیز باید از طریق عروق لنفاوی به بیرون رانده شوند.

به هر حال در یک سینه با سوتین محکم وتنگ این مراحل به خوبی انجام نمی شود ودرنتیجه سموم درسینه ها تجمع می یابند. در واقع سوتین ها عامل ایجاد سینه های بیمار هستند.سوتین ها حمایت ساختگی وغیرواقعی از سینه ها به عمل می آورند ودر واقع بدن انسان قدرت نگهداری ازسینه ها توسط خودشان راازدست می دهند و به همین دلیل اغلب خانمها بدون سوتین احساس نا خوشایندی دارند.

پس برای پیشگیری از سرطان سینه نباید سوتین های تنگ پوشید و حتی در صورت امکان بدون آن بخوابید.

یک نکته قابل توجه آن است که میزان موفقیت برای بازگشت از سینه فیبروتیک حتی برای افرادی که 15-10 روز بدون سوتین بوده اند بسیار بالا بوده است. ثابت شده است بسیاری از خانمهایی که بدون سوتین بوده اند به طور معجزه آسایی بیماری آنها بهبودی یافته است.


سلامت نیوز: سوتین سرطان زاست!

به گزارش گروه ترجمه سامانه خبری سلامت نیوز، برای سالهای طولانی، اغلب مقالات به دلایلی از عوامل ایجاد کننده سرطان سینه مثل نا مناسب بودن تغذیه ، ورزش نکردن و..... به عنوان عوامل اصلی زمینه ساز این بیماری که بیشترین میزان مرگ ومیر زنان را در 2 دهه اخیرداشته ،اشاره می کردند.

این مطالعات قاعدتا باید قابل قبول باشند ولی خانمهایی که در طرح Linda Mccarthey شرکت کردند، زنانی مذهبی ،گیاهخوارو ورزشکار بودند که شانسی دردوری از سرطان سینه نداشتند. شاید اغلب مقالات متقاعد کننده ای که تا کنون در ارتباط با سرطان سینه دیده شدهمربوط به پوشیدن سوتین باشد.

درمطالعاتی که در مورد سرطان سینه وارتباطش با سوتین در آمریکا انجام شده ، متوجه شده اند که زنان مبتلا به سرطان سینه سابقه ای در پوشیدن سوتین های تنگ ورزشی وطولانی مدت آنها داشته اند.

درحقیقت تقریبا تمام افرادی که سرطان سینه داشته اند بیش از 12 ساعت در روز سوتین پوشیده اند.

وقتی یک خانم سوتین تنگ ومحکم می پوشد ،سینه هایش را تحت فشار قرار می دهد،در نتیجه راههای لنفاوی سینه بسته می شود ونهایتا در آن ایجاد برجستگی می کند.این عامل باعث می شود مایعی که به تدریج انباشته شده است، متورم وحساس شده وبه شکل کیست در بیاید . ضمن این که سموم نیز باید از طریق عروق لنفاوی به بیرون رانده شوند.

به هر حال در یک سینه با سوتین محکم وتنگ این مراحل به خوبی انجام نمی شود ودرنتیجه سموم درسینه ها تجمع می یابند. در واقع سوتین ها عامل ایجاد سینه های بیمار هستند.سوتین ها حمایت ساختگی وغیرواقعی از سینه ها به عمل می آورند ودر واقع بدن انسان قدرت نگهداری ازسینه ها توسط خودشان راازدست می دهند و به همین دلیل اغلب خانمها بدون سوتین احساس نا خوشایندی دارند.

پس برای پیشگیری از سرطان سینه نباید سوتین های تنگ پوشید و حتی در صورت امکان بدون آن بخوابید.

یک نکته قابل توجه آن است که میزان موفقیت برای بازگشت از سینه فیبروتیک حتی برای افرادی که 15-10 روز بدون سوتین بوده اند بسیار بالا بوده است. ثابت شده است بسیاری از خانمهایی که بدون سوتین بوده اند به طور معجزه آسایی بیماری آنها بهبودی یافته است.


سلامت نیوز: سوتین سرطان زاست!