مجله سورنا:امروز 15آبان ماه, مصادف با تاریخ تولد یا تاریخ درگذشت برخی از هنرمندان,بازیگران، بازکنان و خیلی از چهره های مشهور ایرانی می باشد. اگر برایتان جالب است که بدانید کدام یک از چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 15آبان ماه بدنیا آمده یا در گذشته اند. در ادامه ی این مقاله از مجموعه مقالات مجله سورنا, با ما همراه باشید.

 

این چهره های مشهور ایرانی متولد 15 آبانند:

احسان علیخانی

احسان علیخانی مجری و تهیه کننده تلویزیون 15 آبان 1361 در تهران متولد شد.

احسان علیخانی

احسان علیخانی حدود یک دهه است که اجرای برنامه ماه عسل ویژه ماه مبارک رمضان را در شبکه سه سیما برعهده دارد. اولین حضور تلویزیونی احسان علیخانی به برنامه پسرای ایرونی در سال 83 باز میگردد.

علی تجویدی

علی تجویدی (زاده ۱۵ آبان ۱۲۹۸ - درگذشته ۲۴ اسفند ۱۳۸۴) نوازنده ویولن و سه‌تار، آهنگساز، پژوهشگر و نویسنده اهل ایران بود.

Related image

آموختن موسیقی را از کودکی نزد پدرش هادی‌خان تجویدی که در نقاشی از شاگردان طراز اول کمال‌الملک و در موسیقی از شاگردان مستعد درویش‌خان بود آغاز کرد. پس از مدتی نزد ظهیرالدینی به فراگیری فلوت پرداخت.خود او نقل کرده که از دوازده سالگی دستگاه‌های موسیقی ایرانی را می‌شناخته است .

پری ملکی

پری ملکی (۱۵ آبان ۱۳۳۰ در تهران) خواننده، موسیقی‌دان ایرانی است.

Image result for ‫پری ملکی‬‎

پری ملکی، در پانزدهم آبان ۱۳۳۰ در محله درخونگاه بازار تهران زاده شد در خانه‌ای بسیار سنتی و قدیمی و بزرگ که اقوام را در کنار هم گردآورده بود.او ششمین فرزند خانواده بود. پدرش به تجارت چای اشتغال داشت. از شش سالگی همراه با خانواده به منزلی در محله جمال آباد نیاوران نقل مکان کردند. از این ایام بود که به موسیقی رادیو گوش می‌کرد و آنچه می‌شنید، فرامی گرفت. کلاس اول دبستان بود که برای اولین بار در جمع همکلاسی‌ها آواز خواند. پنجم دبستان بود که در جشن مدرسه همراه با ساز یکی از همکلاسی‌ها که عبارت بود از یک شانه سر، تصنیفی از پروین را خواند. از آن پس به‌طور مرتب در جشن‌ها و مسابقات مدرسه، بی‌اطلاع خانواده شرکت کرد. بارها در مسابقات ناحیه شمیران رتبه اول را کسب کرد، اما به دلیل همین حضور مخفیانه، از ادامه راه بازماند.

این چهره های ایرانی در تاریخ 15 آبان ماه درگذشته اند.

عطاالله زاهد

عطاالله زاهد بازیگر سینما ، تلویزیون و تئاتر کشورمان سال 1294 متولد شد و 15 آبان 1370 درگذشت.

عطاالله زاهد

عطاالله زاهد فعالیت هنری را از سال 1303 در تئاتر آغاز کرد و به بازیگری ادامه داد و در زمینه دوبله نیز فعالیت داشت. دلشدگان ، مدرسه پیرمردها و در مسیر غبار از جمله فیلم های این هنرمند کشورمان است.